Ahmet Hakan: ‘Gerekirse soğan ekmek yeriz’ diyenlerin tek sıkıntısı var, üste selam çakmak

RAM

New member
Ahmet Hakan: ‘Gerekirse soğan ekmek yeriz’ diyenlerin tek sıkıntısı var, üste selam çakmak
Hürriyet Genel Yayın Direktörü Ahmet Hakan, döviz kurundaki hareketliliğin akabinde AK Parti milletvekillerinin yaptıkları açıklamaları eleştirdi. Hakan bugünkü yazısında, bu üslup telaffuzların, ‘vatandaşın asabını bozduğunu‘ belirtti ve şöyle devam etti:

“İktidar milletvekillerinden biri çıkmış… “Gerekirse soğan ekmek yeriz, bir daha de teslim olmayız” diyor. Bir oburu ise çıkmış… “Eti gramla, domatesi taneyle yiyin” diye tavsiyede bulunuyor. Tez ediyorum: Milletvekili sıfatını taşıyan bu şahısların temel kaygısı… Ne vatandaşı ikna etmek ne de vatandaşa moral vermek. Tek kaygıları var: Üste selam çakmak. Şayet temel kaygıları vatandaş olsaydı… Soğan ekmek edebiyatı yapmak yerine… “Ben milletvekili olarak şu, şu haklarımdan vazgeçiyorum” falan diyerek yapabilecekleri taban kişisel fedakârlıklarla kamuoyunun karşısına çıkarlardı. hiç bir kişisel fedakârlığa katlanmayıp millete soğan ekmek diskuru çekmek… Yalnızca ve yalnızca… Vatandaşın asabını bozmaya niye olur, açıyor. Bunu bilsinler.”

‘Dış mihraklar telaffuzundan gına geldi’

Dolarda yaşanan yükselişin akabinde yapılan ‘Dış mihraklar’ yorumlarını da eleştiren Ahmet Hakan, “Dolardaki birinci yükseliş, faiz indirimi sonucuyla ortaya çıktı. Bunu anladık. Tamam. Pekala ya bu son yükseliş? 13’lere varan, 14’leri yoklayan bu son yükseliş? Bu niye oldu? Faiz indirimi yok, ABD’de finans piyasalarını etkileyecek bir karar alınmış değil, borsa yükselişte, ihracat artışta. Yani bu son yükseliş için… ‘Şundan oldu’ diye öne çıkarılabilecek iktisadi bir münasebet pek yok. ‘Dış mihraklar’ telaffuzundan bana da gına gelmiş durumda. Ben de kimi vakit ‘dış minnaklar’ diye baş buluyorum bu telaffuzla. Ben de her şeyin dış mihraklara bağlanmasından hiç hazzetmiyorum. Fakat gel gör ki… Dolardaki bu ikinci yükselişe somut, iktisadi ve gerçekçi bir izah bulamayınca… Kendimi minnak minnak dış mihraklar telaffuzuna yanlışsız kaymaya başlarken yakalayıveriyorum. Hafazanallah! Hafazanallah!tabirlerini kullandı.

Haber Sitelerinden Alıntıdır.