Asiye’den hoş haber: Haftaya taburcu olacak

Samuag

New member
Gaziantep’te pitbull akınında yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş kaldığı hastaniçin haftaya taburcu edilecek.

Dünyanın birinci kadavradan rahim nakli, Türkiye’de birinci yüz ve çift kol nakillerini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve takımının doku ve hudut ameliyatı yaptığı Asiye’nin tedavisine devam ediliyor.

Akdeniz Üniversitesinde yapılan birinci yüz naklinin 10. yılı kapsamında Organ Nakli Merkezinde basın toplantısı düzenlendi.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, burada, Asiye’nin yaşadığı olayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sıhhat Bakanlığı ve tüm Türkiye’nin yakından takip ettiğini söylemiş oldu.“CİDDİ BİR faydalanmaYDI”

Özkan, şunları bahse ait şunları söylemiş oldu: “Hakikaten çok önemli bir faydalanmaydı, hayati boyutu, değeri vardı ancak fazlaca şükür o kısımları atlattık. Asiye’nin tüm doku eksiklileri giderildi. Şu an için hayatı bir riskimiz yok artık. Geçen hafta sonla ilgili nakillerini yaptık. Değerli yüz sonunun bulunduğu noktada önemli eksiklik vardı. Onları gidermeye çalıştık.”

Özkan, “Çene kemiğinde eksikler var onlarla ilgili çalışmalarımız olacak. Kulakla ilgili büyük bir faydalanması vardı, kulağını kaybetmesin diye ek teşebbüs yapıldı geçen hafta içerisinde. En azından hususla ilgili kulak burun ve boğaz kısmımız gerekli süreçleri yaptı. birlikte doku döndürmeleri ve onlar için bir iki transfer süreci yapıldı. Takibinde yeniden o kulağı da kurtarmaya çalışacaklar” dedi.

ÇOKLU DOKU KAYBINI BİRİNCİ DEFA GÖRDÜLER

Özkan, daha evvel de yüz parçalanmalarını gördüklerini fakat kemik modülüne, oldukçalu dokunun kaybedilmesine birinci kere şahit olduklarını söylemiş oldu.

“KONTROLLERİ VE AMELİYATLARI DEVAM EDECEK”

Asiye’nin hayati tehlikesinin olmadığını belirten Özkan, “Muhtemelen haftaya taburcu ederiz. daha sonrasında birkaç aylık müddetlerde denetimlere çağıracağız ve ameliyatlar olacak. Şu anda ömrüne devam eder fakat işlevsel ve kozmetik kayıpları olmasın diye kesinlikle birkaç ameliyat gerekecek” diye konuştu.

Asiye’nin Antalya’da kalıp kalmayacağına ailesinin karar vereceğini lakin aralıklı olarak denetim edeceklerini belirten Özkan, aileyi hiç bir şeye muhtaç olmadan meskenlerine göndermeyi planladıklarını kelamlarına ekledi.