Bakanlık duyurdu: Öğrencilere yönelik ulaşım takviyesi başladı

Samuag

New member
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, dayanak programı ile ailesinden farklı bir vilayette eğitim goren ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerinin şehirlerarası ulaşım masraflarına dayanak olacaklarını deklare etti.

Bakan Yanık, toplumsal yardım faydalanıcısı hanelerde bulunan ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencileri için hayata geçirilen ulaşım masraflarının karşılanmasına yönelik takviye programının birinci sefer uygulanacağını belirtti.

300 MİLYON BÜTÇE

Destek programı ile toplumsal yardım faydalanıcısı hanelerde bulunan öğrencilerin eğitim süreçlerine katkıda bulunacaklarını belirten Bakan Yanık, yaklaşık 400 bin ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencinin yararlanabileceği dayanak programının detaylarını deklare etti.

Bakan Yanık 300 milyon TL bütçe ayırdıklarını belirtirken “Öğrencilerimize 2023 yılı için vereceğimiz dayanağın üst limit fiyatı 750 TL. Bu dayanak programı ile öğrencilerimizin yılda iki kere gidiş-dönüş ulaşım masrafları karşılanacak. Kelam konusu program ile ailesinden farklı bir vilayette eğitim nazarann ilköğrenim, ortaöğrenim ve yükseköğrenim öğrencilerimizin şehirlerarası ulaşım masraflarına takviye olacağız” dedi.

BAŞVURULAR SYDV’LERE YAPILABİLECEK

Bakan Yanık, kelam konusu programa yapılacak müracaatların, öğrenci yahut öğrencinin ailesi tarafınca öğrencilerin ailelerinin ikametgâh adresinde yer alan ilgili Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılması gerektiğini söylemiş oldu.

Bakan Yanık, şunları söylemiş oldu:

“Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin eğitim hayatlarına daha rahat devam edebilmeleri için bütün önlemleri almaya devam ediyoruz. Öğrencilerimiz bizim geleceğimizdir. Bu programımız ile öğrencilerimize ve ailelerine takviye olmayı ve onlara katkı sağlamayı sürdüreceğiz.”