Bitcoin geliştiricileri milyonlarca madeni para çaldı

celeron

Global Mod
Global Mod
Bitcoin geliştiricisi Luke Dashjr, sahip olduğu Bitcoin varlıklarının çoğunun kendisinden çalındığını söyledi. Twitter’da paylaştığı bitcoin adreslerine göre şu anda yaklaşık 3.4 milyon euro karşılığı olan 216 civarında bitcoin bulunuyor. Saldırganların tam olarak nasıl ilerlediği hala belirsiz. Dashjr, topluluktan yardım istedi ve bir Twitter kullanıcısı tarafından saldırının doğası sorulduğunda, basitçe “Bilmiyorum” yanıtını verdi. Luke Dashjr, sahnede en çok Bitcoin Core referans istemcisine yaptığı önemli katkılarla tanınır.

Bilinmeyen kişiler, Dashjr’ın PGP anahtarını da ele geçirmiş olabilir. Dashjr, kullanıcıları bitcoin cüzdan yazılımı Knots’u indirmemeleri konusunda uyardı. Dashjr daha önce indirmenin bütünlüğünü anahtarlarında kriptografik bir imzayla doğrulamıştı – bu artık güvenilir değil. Knots indirme sayfasında, yazılımı 1 Aralık 2022’den sonra indiren herkesin şimdilik bilgisayarlarının ağ bağlantısını kesmesi tavsiye ediliyor. Bununla birlikte, PGP anahtarlarının ele geçirilmesi Bitcoin hırsızlığı ile doğrudan ilgili değildir, Dashjr’ı başka bir Twitter sohbetinde açıkladıdaha fazla detaylandırmadan.

Kasım ayında sunucu güvenliği ihlal edildi

Dashjr, diğerlerinin yanı sıra dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in başkanı Changpeng Zhao’dan yardım teklifleri aldı. Zhao açıkladı, güvenlik ekibine belirtilen adreslerdeki bitcoinleri izlemesi talimatını verdi. Binance’e girerlerse orada gözaltına alınırlar.

Zaten Kasım ayında Dashjr’ı tanıttıkendisi tarafından işletilen bir sunucunun güvenliğinin ihlal edildiğini. Saldırganlar, kabuk aracılığıyla uzaktan erişim için arka kapılar kurarlardı. Dashjr, o sırada bunun ötesinde başka bir faaliyetin tespit edilmediğini söyledi. Kötü amaçlı yazılımı kaldırdı. Sunucu güvenliği ihlali ile mevcut hırsızlık arasında bir bağlantı olup olmadığı açık kaldı.

(aks)

Haberin Sonu