Cips Yasası: AB Konseyi ve Parlamentosu aynı fikirde

celeron

Global Mod
Global Mod
AB Parlamentosu ve AB Konseyi, Salı günü Avrupa Cips Yasası’nın içeriği üzerinde anlaşmaya vardı. Komisyon tarafından başlatılan AB düzenlemesinin, çip endüstrisi için AB sübvansiyonlarında 3,3 milyar Euro’luk sübvansiyonlar yoluyla 40 milyar Euro’luk bir yatırımı daha tetiklemesi amaçlanıyor. Pek çok hedef var: Avrupa’nın dünya çapındaki bilgisayar çipi üretimindeki pazar payı ikiye katlanarak yüzde yirmiye çıkarılacak, aynı zamanda üretim süreçleri daha çevre dostu ve iyi ücretli bir şekilde oluşturulacak.

Teknik uzmanlık genişletilecek ve yabancı tedarikçilere bağımlılık azaltılacaktır. İkinci unsur, tedarik darboğazlarını öngörmek ve bunlara karşı koymak için tasarlanmış planlı bir sistemi içerir. Brüksel’de herkes, Avrupa’nın yurtdışında üretilen çiplere fazla bağımlı olduğu konusunda hemfikir. Özellikle koronavirüs pandemisi, birçok sektörü etkileyen teslimat zorluklarına yol açtı. Avrupa Çip Yasası’nın önlemleri, bilgisayar çipleri için arz güvenliğini, dayanıklılığı ve teknik egemenliği güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

AB fonlarından sağlanan 3,3 milyar sübvansiyon, halihazırda kararlaştırılan mali çerçevede bulundu. Üye ülkeler ve ekonomi de para kasalarını açmalıdır.

Avrupa çok şey biliyor, az şey yapıyor

Örneğin Avrupa, dünya çapında aşırı ultraviyole (EUV) teknolojisi kullanan tek pozlama makinelerini üreten Hollandalı ekipman tedarikçisi ASML ile çip araştırmasında ön saflarda yer alıyor. Yeni düzenleme, bu liderliği genişletmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır. AB’de eksik olan şey, modern yarı iletken fabrikaları ve kolayca satılabilir çiplere dönüştürmek için paketleme tesisleri.

Siyasi olarak kararlaştırılan destek, bu eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. İsveç AB Konseyi Başkanlığı, araştırmadan teslimata kadar bir işlemciyi gerçeğe dönüştürmek için 1.000’den fazla adım gerektiğini vurguluyor. Buna göre, olası tüm vidalar döndürülmelidir.

Genel olarak, gelecekte AB üye devletlerinin daha önce izin verilenden daha yüksek sübvansiyonlar dağıtmasına izin verilmelidir. Daha önce kullanılmayan üretim süreçleri kullanılarak yeni yarı iletken fabrikaların inşası için artık yüzde 100 sübvansiyon bile düşünülebilir. Belki de burada daha da önemli olan, daha hızlı onay süreçlerine olan bağlılıktır.

Saksonya-Anhalt’ta Yardım

AB Konseyi ile AB Parlamentosu arasında Salı günü varılan anlaşma henüz nihai bir yasal metin değil. Her iki AB kurumunun da yasal kararları hala derdest durumda, ancak bunlar formalite olarak kabul ediliyor. Müzakereciler, uluslararası işbirliğinin ve fikri mülkiyet haklarının korunmasının önemini vurgulamayı kabul ettiler; Bunun ayrıntılı olarak ne anlama geldiği görülecektir.

Magdeburg’daki anlaşma rahatlama sağladı. İki mega fabrika, 2028’den itibaren orada Intel işlemcileri üretecek – eğer Intel ve Saxony-Anhalt çip fabrikası için sübvansiyonlar ve yatırımlar konusunda anlaşabilirse. En azından İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Almanya’daki en büyük yabancı yatırım olacaktı. Avrupa Cips Yasası ile artık projenin uygulanması için ön koşullardan biri oluşturuluyor.

(ds)

Haberin Sonu