Crowdstrike hatası: Güncel olmayan işletim sistemlerini kullananlar ne mutlu.

celeron

Global Mod
Global Mod
Dünya çapındaki bankaların, havayollarının, yayın evlerinin ve benzerlerinin BT sistemleri hatalı CrowdStrike güncellemesi tarafından çökertilirken, bu sefer tam da güvenlik olaylarının kurbanı olan ve eleştirilenler kurtuldu: güncel olmayan işletim sistemi kullanıcıları. Örneğin, Korsan Partisi X'te Saarland Başbakanı Anke Rehlinger'in Saarland'ın Crowdstrike kesintisinden yalnızca hafif etkilendiğini söylediğini bildirdi. Bunun nedeni, uzun süredir güncelleme almayan Saarland hükümet bilgisayarlarındaki güncel olmayan Microsoft ürünleriydi.

Reklamcılık

Amerikan havayolu Southwest Airlines da CNN televizyonuna verdiği demeçte kesintilerden etkilenmediğini söyledi. Amerikan dijital dergisi Digital Trends'e göre havayolu 32 yıllık bir işletim sistemi (Windows 3.1 ve Windows 95) kullanarak kendini kurtarabildi. Rusya da küresel BT kaosunda kazanan taraftaydı ve BT dergisi Golem'e göre güncelleme hatasından hiç etkilenmedi. Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Batı yaptırımları nedeniyle birçok ABD şirketi artık Rusya'ya ürün tedarik etmiyor – Crowdstrike dahil.

Ancak bu örnekler emsal olarak benimsenmemelidir. Ancak yazılım şirketlerinin güncelleme uygulamaları artık teste tabi tutulacaktır.

(senin)