Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Osman Kavala açıklaması

Samuag

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdulaziz Al Suud’un davetiyle Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek.

Erdoğan hareketi öncesi havalimanında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Osman Kavala’nın ağırlaştırılmış mübbet mahpus cezası aldığı Seyahat davası kararlarına yönelik reaksiyonlara cevap veren Erdoğan, “Türk yargısının verdiği bu karara yerli ve yabancı herkes hürmet duymak zorunda. Diğer ülkelerin hukuku var da bizim ülkemizin hukuku yok mu?” dedi.

Erdoğan, karara yönelik açıklamasında “Erdoğan mahkum olacak, hesap verecek” diyen CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel’e de reaksiyon gösterdi.

ÖZEL’E MANEVİ TAZMİNAT CEZASI

“Bu zatın (Özgür Özel) tabirleri milletvekili olduğu için ceza almayacak ancak manevi tazminat konusunda ağababası nasıl bedel ödediyse birebir biçimde dava açılacak” diyen Erdoğan şu biçimde devam etti:

“Dokunulmazlığı olmayanlar, olanlar var. Olmayanlar için cezai davalar açılabilir. Avukatlarımız çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanı’na hakaret yapılabilir mi yapılamaz mı? Ders almamış, avukatlarımız davaları açacak. Bunlar manevi tazminat davalarıdır. Burada AİHM’lik iş kalmadı, zira burada karar giydi. Bunun artık AİHM ile alakası yok. Bu ağırlaştırılmış müebbettir.”

“PUTİN TEŞEKKÜR ETTİ”

Cumhurbaşkanı Rusya başkanı Putin ile yaptığı görüşmeye de değindi. Ankara’da ABD ile Rusya içinde esir takası yapıldığını hatırlatan Erdoğan, “Putin’in arama öne sürülen sebebi Rusların ABD’deki bir vatandaşlarının esir alınması, ABD’nin de Moskova’daki vatandaşının rehin alınması. MİT’in devreye girmesiyle Ankara’da bu takas gerçekleşti. ‘Bu bizim fazlaca olumlu bir gelişme oldu, bundan dolayı teşekkür için aradım” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan ziyaretine ait ise şunları kaydetti:

“Aramızdaki her türlü askeri, siyasi, ekonomik, kültürel münasebetlerin artırılması için yeni bir devrin başlatılması çabasında olacağız. Müteahhitlerimizin üstlendiği projelerin toplamı 24 milyar dolara ulaşıyor.

Ziyaretim vesilesiyle iki ülke alakalarını tüm boyutlarıyla gözden geçireceğiz. İşbirliğimizi artırmanın müşterek menfaatimiz olduğuna inanıyorum.

Suudi Arabistan ziyaretinde bölgesel ve milletlerarası gelişmeler de gündemimizde olacak. Suudi Arabistan’ı maksat alan İHA ve füze taarruzlarını kınıyorum. Terörün her türlüsüne karşı verdiğimiz çabanın her fırsatta altını çiziyorum.”