Denizli’de cinsel atak sanığına indirim İstinaf’a takıldı

Samuag

New member
Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde cinsel akında davasında yargılanan sanığın âlâ hal indirimi İstinaf Mahkemesince bozulurken cezası da artırıldı.

Olay, 28 Temmuz 2020 tarihinde meydana geldi. İşten çıkan D.A. konutuna gitmek için Bayramyeri’nden minibüse bindi. D.A.’nın gerisinden Hasan Ali Seçkin de tıpkı araca bindi.

Seçkin, A.D. ile tıpkı yerde inip, meskeninin bulunduğu apartmana kadar takip etti. Hasan Ali Seçkin, peşinden girdiği A.D’ye evvel kelamlı tacizde bulundu.

Seçkin, akabinde da A.D’yi bıçakla tehdit ederek eliyle fiziki tacizde bulundu. Gürültü üzerine D.A’nın ailesi kapıyı açınca Seçkin, kaçtı. Ailenin ihbarı üzerine Seçkin, polisin yaptığı çalışmayla yakalandı. D.A’nun kolundaki dövmesinden teşhis ettiği Seçkin tutuklandı.

İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANDI

Hasan Ali Seçkin hakkında 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘sıradan cinsel saldırı’ hatasından dava açıldı. Suçlamaları reddeden Seçkin, 9 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın mahkemedeki tavır ve davranışları niçiniyle yeterli hal indirimi uygulayarak cezayı 7,5 yıla indirdi.

D.A’nın avukatı mahallî mahkemenin verdiği cezayı az, sanık avukatları ise hayli bularak istinafa taşıdı.

Dava Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi’nde bir daha görüldü.

yine sözü alınan Seçkin, D.A’yı minibüste görüp kendisine arkadaşlık teklif etmek için peşinden gittiğini söyleyerek hakkındaki suçlamaları şu cümlelerle reddetti:

”D.A.’nın ruhsal rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum. Savları kabul etmiyorum. D.A.’nın durumunun araştırılmasını talep ediyor, beraatimi istiyorum”

‘ÇELME ATMAK İSTEDİM ANCAK OLMADI’

D.A. ise tabirinde sanığın kendisini takip ettiğini fark etmediğini belirterek, “Apartmana girip asansöre bindim. İnince sanık beni öpmeye başladı. Bedenimi ellemeye çalıştı. Bağırmamam için elleriyle ağzımı kapattı. Gürültüler sanık süratli bir biçimde kaçmaya çalıştı. Ben de ayağına çelme atmak istedim ancak olmadı. Olay sırasında atletimi yırttı” diyerek şikayetçi olduğunu belirtti.

12 YIL MAHPUS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Görülen dava kararında 6. Ceza Dairesi sanık hakkında lokal mahkemenin verdiği indirim sonucunı kaldırdı.

Sanık Hasan Ali Seçkin’e cezanın toplumsal ve uyarma gayesi dikkate alınarak toplamda 12 yıl mahpus cezasına çarptırılmasına, tutukluluk halinin de devamına karar verdi.

Kararda, “Sanık savunmasında asansörde mağdureden telefon numarasını istediğini, mağdurenin telefon numarasını vermeyeceğini lakin mağazada çalıştığını, 3 gün daha sonra da nişanlanacağını beyan edip, nişanlısının fotoğrafını gösterdiğini söz ederek, mağdure konuşmasaydı bu konuları bilmesinin mümkün olmayacağını belirtmiş ise de nişanlı bir hanımın tanımadığı bir bireye bunları söylemesinin ve fotoğraf göstermesinin hayatın olağan akışına uygun düşmediği kabul edilmiş, sanığın mevcut ayrıntıları mağdureyi takip ederek ve toplumsal medya hesabından çarçabuk tespit edebileceği kararına varılmış, nişanlı bir hanımın iffetini ortaya koyarak iftira atmasını gerektirecek bir sebep olmaması niçiniyle, beyanlarının gerçeği yansıttığı konusunda tam bir vicdani kanaate varılmış olup, sanığın hata kastının yoğunluğu, cezanın toplumsal ve uyarma gayesi, toplumsal kıymeti dikkate alınarak hareket zıtlığı alt sondan uzaklaşılarak ceza tayini cihetine gidilmiş, sanığın aksiyonu bıçakla gerçekleştirdiği kararına varılmış, sanığın pişmanlık gösterecek davranış sergilememiş olması dikkate alınarak lehine TCK 62 unsuru tatbik edilmemesine” denildi.

‘ÖRNEK KARAR ALINDI’

D.A.’nın avukatı örnek bir karar alındığı söylemiş oldu.