Doğalgaz dayanağı yardım başvurusu nasıl yapılır? (2022 e-Devlet doğalgaz dayanağı müracaat ekranı)

Samuag

New member
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafınca müracaatları alınmaya başlayan doğalgaz takviyesi yardımı için ayrıntılar merak ediliyor.

Kış aylarını rahat geçirmeleri için muhtaçlık sahibi vatandaşlara sağlanan bu imkan, birfazlaca şahsa takviye sağlayacak. Peki, doğalgaz dayanağı yardım başvurusu nasıl yapılır?

DOĞALGAZ TAKVİYESİ YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Doğal Gaz Tüketim Dayanağı programı kapsamında müracaatlar e-Devlet üzerinden alınmaya başladı. Müracaatların nasıl yapılacağını merak eden biroldukca şahsa ise Bakan Yanık’ın açıklamaları cevap oldu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca sunulan ‘Sosyal Yardım Müracaat Hizmeti’ ekranından gerekli ayrıntıları doldurarak müracaat yapabilecek. Bu kapsamda halihazırda doğal gaz arzı sağlanan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken tipi doğal gaz aboneliği bulunan vatandaşlarımıza bu takviyemizi sunacağız.” tabirlerini kullandı.

DOĞALGAZ TAKVİYESİ YARDIM BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Desteği hem faturalı birebir vakitte ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceklerini aktaran Yanık, “İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları müracaatları onaylandıktan daha sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek takviyeden yararlanabilecek.

Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise takviye ölçüsü kartlarına yansıtılacak.” bilgisini verdi.

KİMLER BU TAKVİYEDEN YARARLANABİLECEK?

Doğal Gaz Tüketim Dayanağı programından daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını belirten Bakan Yanık, şunları kaydetti:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğal Gaz Tüketim Desteği’nde kış periyoduna ait müracaatlar başladı. Evvelki devrimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da dayanak kapsamına aldık. Bu doğrultuda müracaat koşulları uygun olan mesken sahibi yahut kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız dayanaktan yararlanabilecek.”

Bakan Yanık, Doğal Gaz Tüketim Desteği’ni ısıl harita baz alınarak iki devirlik belirlediklerini ve fiyatın yıllık 450 lira ile 1150 lira içinde değişeceğini hatırlattı.

BAŞVURU KAİDELERİ NELER?

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca hayata geçirilen “Doğalgaz Tüketim Desteği” programından hanelerin faydalanabilmesi için müracaat sahibinin;

Türk vatandaşı olması,

e-Devlet Kapısı üzerinden dayanak programına müracaatta bulunması,

doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,

ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması,

ödenecek faturasının mesken abone kümesine ilişkin olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği sonucu verilmesi kuralları aranıyor.