Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış devrine ait müracaatlar başladı

Samuag

New member
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış periyoduna ait müracaatlar başladığını bildirdi.

3 milyar TL bütçe ile hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteği’ne ait açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, Mart/Nisan aylarını kapsayan 1’nci devrine ait ödemelerin yapıldığını belirterek, 331 bini aşkın haneye toplamda 114,2 milyon TL dayanak verdiklerini hatırlattı.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN SÜRÜYOR

Bakan Yanık, Doğalgaz Tüketim Takviye Programı kapsamında müracaatların e-Devlet üzerinden sürdüğünü tabir ederek, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca sunulan ‘Sosyal Yardım Müracaat Hizmeti’ ekranından gerekli ayrıntıları doldurarak müracaat yapabilecek. Bu kapsamda hali hazırda doğal gaz arzı sağlanan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken tipi doğal gaz aboneliği bulunan vatandaşlarımıza bu takviyemizi sunacağız” dedi.

KİRACILAR DA TAKVİYEDEN YARARLANABİLECEK

Doğalgaz Tüketim Takviye Programı’ndan daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını kaydeden Bakan Yanık, şunları söylemiş oldu:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteği’nde kış devrine ait müracaatların başladı. Evvelki devrimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da dayanak kapsamına aldık. Bu doğrultuda müracaat kaideleri uygun olan konut sahibi yahut kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız dayanaktan yararlanabilecek.”

Doğalgaz Tüketim Desteği’nin ısıl harita baz alınarak iki devirlik belirlediklerini ve fiyatın yıllık 450 TL – 1.150 TL içinde değişeceğini hatırlatan Bakan Yanık, “Doğalgaz Tüketim Takviyesini hem faturalı birebir vakitte ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. Gereksinim sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet’ten yaptıkları müracaatları onaylandıktan daha sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek takviyeden yararlanabilecek. Başka yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise dayanak ölçüsü kartlarına yansıtılacak” dedi.

SAĞLIK RAPORU BULUNAN KRONİK HASTALARA EK ÖDEME

Sağlık raporu bulunan kronik hastalara yahut hayatlarını aygıta bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapacaklarını belirten Bakan Yanık, “Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz dayanak fiyatına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” sözlerini kullandı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nca hayata geçirilen “Doğalgaz Tüketim Desteği” programından hanelerin faydalanabilmesi için, müracaat sahibinin şu kuralları taşıması gerekmektedir:

“Türk vatandaşı olması. E-Devlet kapısı üzerinden dayanak programına müracaatta bulunması. Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması. İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması. Ödenecek faturasının mesken abone kümesine ilişkin olması. Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği sonucu verilmesi.”