Ekonomi, Bölgesel İnovasyon Vadisi markasıyla Toskana 151 Avrupa Bölgesi arasında

Samuag

New member
Avrupa Komisyonu, son haftalarda Bölgeler Komitesi'nin genel kurulunda Bölgesel Yenilik Vadisi (RIV – Bölgesel Yenilik Vadisi) etiketini alan 151 Avrupa Bölgesini duyurdu. Bunlar arasında Toskana da var. Duyuru, Komisyonun bu ünvanı almak için ilgi ifadeleri çağrısında bulunmasından bir yıl sonra geldi.

Avrupa'nın farklı inovasyon seviyelerine sahip çok sayıda bölgesini bir araya getirerek ve bu bölgelerdeki kilit inovasyon aktörlerini birbirine bağlayarak RIV'ler, bölgesel inovasyon ekosistemlerini güçlendirmeyi, Avrupa'daki inovasyon açığını kapatmayı ve Avrupa'nın genel inovasyon performansını iyileştirmeyi amaçlıyor.

“Toskana – Başkan Eugenio Giani yorumladı – son yıllarda yatırımların ve araştırma ve inovasyon (R&I) politikalarının AB tarafından belirtilen önceliklere göre koordinasyonunu ve yönelimini iyileştirmeye yönelik net bir bağlılık gösterdi. Ayrıca, paylaşılan veya tamamlayıcı akıllı uzmanlıklara dayalı olarak diğer bölgelerle inovasyon için bölgelerarası iş birliği oluşturmak için sürekli çalışmalar yürüttü. Ve son olarak, bölgesel inovasyon ekosistemini güçlendirmek ve onu diğer bölgelere bağlayarak bağlantılı bölgesel inovasyon vadileri yaratmak için çalıştı”.

“Etiketin verilmesi – Ekonomi ve Turizm Konseyi Üyesi Leonardo Marras ekledi – Toskana'nın üstlendiği taahhütlerin başarısının ve inovasyon ekosistemiyle birlikte ilerleyebileceği bir yolun başlangıcının bir takdiridir. Önümüzdeki yıllarda Avrupa Komisyonu, özel fonlama, topluluk oluşturma faaliyetleri, bölgeler arası değişim etkinlikleri ve hedefli iletişim eylemleri yoluyla RIV bölgelerini destekleyecektir”. AB, bu girişimi Horizon Europe'un Avrupa İnovasyon Ekosistemleri (IEE) programı, AB araştırma ve inovasyon programı ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu'nun Bölgelerarası İnovasyon Yatırımları (I3) aracı kapsamında 116 milyon avro ile destekleyecektir.

Yenilik, yeşil ve dijital geçişlere, Avrupa rekabet gücüne, ekonomik güvenliğe ve açık stratejik özerkliğe katkıda bulunan kesişen bir önceliktir. Avrupa Komisyonu, Temmuz 2022'de Avrupa'yı ultra yüksek teknoloji yeniliğinin yeni dalgasının ön saflarına koymak için Yeni Avrupa Yenilik Gündemi'ni (NEIA) başlattı. Gündem, ultra yüksek teknoloji ölçeklendirmeleri için finansmanı iyileştirmeyi, deney alanları ve kamu alımları yoluyla derin teknoloji yeniliğini etkinleştirmeyi, AB genelindeki Avrupa yenilik ekosistemlerinde yeniliği hızlandırmayı ve güçlendirmeyi ve yenilik açığını ele almayı, ultra yüksek teknoloji yeteneklerini teşvik etmeyi, çekmeyi ve elde tutmayı, politika yapma araçlarını iyileştirmeyi amaçlayan beş alanda gruplandırılmış 25 eylem öneriyor.

Bölgenin bu önemli tanınma için adaylığı, Bölgesel Rekabet Edebilirlik ve Yönetim Otoritesi Müdürlüğü'nün bir parçası olan Brüksel'deki Bölgesel Koordinasyon Ofisi tarafından, teknoloji transferi delegasyonunun sahibi olan Danışman Marras'ın talimatları üzerine yönetildi. Etiket için adaylık, bölgesel düzeyde R&I yatırımlarının ve politikalarının koordinasyonunu ve yönelimini temel AB önceliklerine göre iyileştirmeye, R&I ekosistemlerini güçlendirmeye ve tamamlayıcı akıllı uzmanlıklara sahip daha fazla ve daha az gelişmiş bölgeler arasında R&I iş birliğine girmeye kararlı bölgelere açıktı (S3).