Elektronik hastalık izni: Lauterbach basit bir prosedür vaat ediyor

celeron

New member
Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, şirketler için elektronik iş göremezlik sertifikasını (eAU) alma sürecini basitleştirmek istiyor. Yılbaşından bu yana şirketler, sağlık sigortası şirketlerinden eAU’ları bireysel olarak aramak zorunda kaldı. eAU’daki işveren prosedürü, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için zorluklar doğurur. Bundestag’ın Dijital Komitesi’nde Federal Sağlık Bakanı, “Bu sadece iyi bir statü değil ve gitmesi gerekiyor” dedi.


Mevcut geri alma prosedürü de şu anda kabule zarar veriyor. “Sorunu biliyoruz ve üzerinde çalışıyoruz. Bu, BMG ile Gematik arasında paralel olarak koordine edilen görevlerden biri.” Lauterbach, BMG’nin “doğrudan” sorumlu olmadığını, bunun üzerinde çalıştığını vurgulasa da. “Somut bir teknik çözüm hazırlanıyor.”

BMAS hiçbir şey bilmiyor


Bununla birlikte, Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’na (BMAS) göre, “iş göremezliğin elektronik bildirimi için işveren geri alma prosedüründe şu anda herhangi bir değişiklik planlanmamaktadır”. AU’nun sağlık sigortası şirketleri tarafından önceden geri alınmadan doğrudan işverene otomatik olarak iletilmesi “yasal düzenlemeler öncesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir ve veri koruma nedenleriyle uygulanamamaktadır, çünkü bazı durumlarda çalışanın Sağlık verileri yanlış işverene gelebilir” diyor BMAS sözcüsü.


Sadece “işverenlerin geri alma prosedürünün önleme ve rehabilitasyon kurumlarında kalış sürelerine kadar uzatılmasına” karar verildi. Bu, Ocak 2025’ten gelmelidir.


eAU doktorlar için yeni değil


Doktorlar, Ekim 2021’den bu yana eAU’yu sağlık sigortası şirketlerine göndermekle yükümlü. Yenilikle birlikte işverenler, sağlık sigortası şirketlerinden elektronik iş göremezlik belgesi talep etmek zorunda. Sağlık sigortası şirketi daha sonra eAU’yu işverenin erişimine açık hale getirir. EAU, çalışanın adını, tıbbi olarak belirlenen iş göremezliğin başlangıcını ve sonunu, veriliş tarihini ve ilk veya takip bildiriminin bir göstergesini içerir.


(mak)Haberin Sonu