Erdoğan: 2022’de ülkemize kazandırdıklarımızı paylaşma vakti

Samuag

New member
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla 2022’de Türkiye’ye kazandırılan hizmetleri kıymetlendirdi.

Erdoğan, paylaşımında “Bugün yalnızca yeni bir yılı karşılamakla kalmıyor, hem de Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına adım atacağımız periyoda giriyoruz. Artık 2022’de gece gündüz çalışarak ülkemize kazandırdıklarımızın kısa bir özetini, hizmetkarı olmaktan erdem duyduğumuz milletimizle paylaşma vakti” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birinci Meskenim Birinci İş Yerim Projesi ile Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut atılımını başlattıklarını lisana getirerek birinci etapta 5 bin 615 konutun temelinin atıldığını kaydetti.

Tam 45 bin afet konutu ile 20 bin toplumsal konutun tamamladığını belirten Erdoğan, paylaşım dizisinde şunlara yer verdi:

“49 millet bahçesini tamamlayarak hizmete açtık. bu biçimdece millet bahçelerinin toplam sayısını 152’ye ulaştırdık. Hala 310 projenin üretim çalışması sürüyor. İstanbul’umuzda 100 anaokulu tamamladık ve yavrularımızla ailelerinin hizmetine sunduk. 5 milyon metrekare parkı, 1615 kilometre bisiklet yolunu, 1200 kilometre yeşil yürüyüş yolunu hizmete aldık.

Kentsel dönüşüm çalışmalarımıza sürat kesmeden devam ettik. 79 bin 850 bağımsız ünitedeki dönüşüm için vatandaşlarımıza 1,6 milyar TL kira yardımında bulunduk. 70 bin binada kontrol yaptık, elektronik beton izleme sistemi ile 107 bin yapının uygunluğunu denetim ettik.

Denizlerimizden yaklaşık 180 bin ton çöp topladık. Sıfır atık geri kazanım oranımızı yüzde 27,2’ye yükselttik. bu biçimdelikle 23 bin ton sera gazı salınımını engelledik. 2 milyon insanımıza sıfır atık eğitimi verdik. Ayrıyeten belediyelere 8 milyon TL sıfır atık takviyesi sağladık. Plastik poşet kullanmasını yüzde 65 oranında azalttık. bu biçimdece 550 bin ton atığın oluşumunu engelledik.

Yeni tescillerle birlikte toplam anıt ağaç sayımızı 10 bin 285’e ulaştırdık. Korunan alan oranımızı yüzde 12,58’e çıkardık. ‘Çölleşme ve Erozyona Dur De’ kapsamında 100 bin fidanı toprakla buluşturduk. Doğal sit alanlarımızda toplam 24 bin metrekare etraf düzenlemesi yaptık. Türkiye’nin birinci İklim Şurası’nı gerçekleştirdik. 6 otomatik meteoroloji müşahede istasyonu kurduk.”