Hannover Messe: AI sohbet sistemleri endüstrideki üretim salonlarını fethediyor

celeron

Global Mod
Global Mod

1. Hannover Messe: AI sohbet sistemleri endüstrideki üretim salonlarını fethediyor

Yapay zeka işlevlerine sahip metin robotları da gelecekte fabrika binalarını fethetmeye hazırlanıyor. Bu eğilim, Hannover Fuarı öncesinde görülebilir. Ancak, özellikle ABD’den gelen sistemler, yapay zeka hakkındaki mevcut abartılı haberde manşetlere konu olurken, Almanya’dan önemli ölçüde katılımın olduğu girişimler de Hannover’deki endüstriyel fuarda görülebilir.

AI fabrika işçilerini eğitiyor

Hannover Messe’ye giden yolda, Heidelberg yapay zeka girişimi Aleph Alpha ve BT hizmet sağlayıcısı Hewlett Packard Enterprise (HPE), endüstriyel üretim için yapay zekaya sahip bir sanal asistanı duyurdu. Siemens, yapay zekanın endüstride kullanımıyla ilgili deneyimlerini de sunacak. Alman sanayi grubu, ABD yazılım grubu Microsoft ile işbirliği yapıyor.

Aleph Alpha ve HPE, önümüzdeki Pazartesi günü sergi merkezinde fabrika personelinin robotla doğal dilde ve görüntülerin yardımıyla nasıl iletişim kurabileceğini gösteren canlı bir demo verecek. HPE sözcüsü Patrik Edlund, “Yapay zeka asistanı, fabrika personelini çok karmaşık görevleri çözmede destekleyen son derece uzmanlaşmış bir servis teknisyeni gibi hareket ediyor” dedi.

AI asistanı ile değiş tokuş yapın

Fabrika personeli makine ile iletişim kurarken önceden belirlenmiş bir sisteme bağlı kalmak veya yalnızca belirli anahtar terimler kullanmak zorunda değildir, sistemle oldukça doğal bir şekilde konuşabilir. AI asistanı ayrıca doğal dilde yanıt verir. Örneğin, kılavuz yalnızca Almanca veya İngilizce olarak mevcut olsa bile, AI asistanıyla diyalog farklı dillerde gerçekleşebilir.

AI asistanı ile alışveriş sadece sözlü metinle değil, aynı zamanda görsellerle de gerçekleşebilir. Örneğin, bir uzman robotun ayakta durduğu pozisyonun fotoğrafını çekebilir ve bu pozisyonun güvenli olup olmadığını sorabilir. İki sağlayıcı, “Akut sorunlar olması durumunda, yapay zeka asistanı, hasarı veya üretim kesintilerini önlemek için çok önemli bilgiler sağlayabilir” diye söz veriyor.

ABD şirketlerinin AI projeleri için rekabet

Aleph Alpha, OpenAI, Microsoft ve Google gibi ABD şirketlerinin AI projeleriyle rekabet eden bir HPE süper bilgisayarı üzerinde 2019’dan beri yapay zeka geliştiriyor. Gözlemciler, iş BT uzmanı Jonas Andrulis tarafından kurulan şirketin bu geleceğe yönelik alanda da önemli bir uluslararası rol oynayacağına güveniyor.

Hannover Messe’de sadece Almanya’dan sağlayıcılar değil, aynı zamanda ABD’den yapay zeka ağır sikletler de yer alıyor. ABD’li yazılım üreticisi Microsoft ile yapılan iş birliğinin sonuçları, Alman sanayi devi Siemens’in standında sergilenecek. Burada da yapay zekanın endüstriyel üretim süreçlerinde kullanımına odaklanılıyor.

Programlama ve hatalardan kaçınma

Aleph Alpha ve HPE’deki makineyle doğal dil diyaloğunun aksine, Siemens ve Microsoft’un projesi de program koduyla ilgili. Microsoft iş ortağı OpenAI’den ChatGPT, yalnızca bir insan gibi formüle etmekle kalmaz, aynı zamanda yaygın programlama dillerinin kodunu da üretir. Hannover’deki Siemens standında artık AI sisteminin programlanabilir mantık denetleyicileri için kodun programlanmasını nasıl hızlandırabileceğini görebilirsiniz.

Alman-Amerikan işbirliğinde, birçok endüstriyel şirkette çözülmesi kolay olmayan bir sorunla mücadele ediliyor: ürün kusurlarını tanımak ve bunlardan kaçınmak. Makineler, yapay zekanın yardımıyla görmeyi öğrenmelidir. Hannover’de Siemens ve Microsoft, kameralar tarafından çekilen görüntülerin ve videoların makine öğrenimi kullanılarak nasıl analiz edilebileceğini ve üretimi izlemek ve optimize etmek için nasıl kullanılabileceğini gösterecek.

(iki)

Haberin Sonu