His Delen’in vefatına ait davada savcı mütalaasını deklare etti

Samuag

New member
Gaziantep’te 17 yaşındaki His Delen’in vefatıyla ilgili “çocuğun taammüden öldürülmesi”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “hakaret” ve “konutta yağma” cürümlerinden dava açılan tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.

10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Mehmet K. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemi ile bağlandı.

Duruşmaya His Delen’in annesi Şenel, babası Bülent Delen, kardeşleri ve taraf avukatlarının yanı sıra Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, KADEM ve Ankara Barosu temsilcileri katıldı.

APARTMAN VAZİFELİSİ: DÜŞME ANINI GÖRMEDİM

Apartman vazifelisi Z.A, şahit olarak dinlendi.

His Delen’in düşme anını görmediğini tabir eden Z.A, “Apartmanın ön tarafında çimleri suluyordum. Orası bitince art tarafa geçtim, hortumu art tarafa çekerken bir ses geldi. Halı düşmesi üzere bir sesti. Oğlum o tarafta bisiklete biniyordu. Ben de sesi duyar duymaz ‘oğlum gel’ diye seslendim. Ne olduğuna bakmak için sesin geldiği tarafa gittiğimde bayanın yerde yattığını gördüm ve ambulansı aradım. Sanık aşağıya indikten daha sonra ortamızda bir konuşma olmadı. Sanık direk bayanın yanına gitti. Sanık ‘arabayla götürelim mi’ dedi ben de ‘yok ambulans gelsin’ dedim.” dedi.

Soru üzerine Z.A, “Ben sulama yaparken bağırma, yardım vb. kuşkulu bir ses duymadım. Sanıkla bir samimiyetim yoktur. Düştükten 5-6 dakika daha sonra ambulans geldi.” tabirlerini kullandı.

Z.A, “Güvenlik kamerasında rastgele bir sorun var mıydı?” sorusuna, “Güvenlik kamerası daima çalışıyor, daima denetim ediliyor, 24 saat çalışıyor.” diye cevap verdi.

“DAİREDEN ERKEK BAĞIRIŞ SESLERİ GELİYORDU”

Şahit D.K. de olayın olduğu dairenin üst katında paklık yaptığını belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Evin çocuk odasını temizlerken alt kattaki daireden erkek bağırış sesleri geliyordu, bayan sesi duymadım. Erkek sesiydi, bağıran kişinin ne söylemiş olduği anlaşılmıyordu fakat arbede oluyor üzere ses geliyordu. Çalıştığım bayanın kızı, pencereden polislerin geldiğini söyleyince aşağı bakınca kızı yerde gördüm hatırladığım kadarıyla. aslına bakarsanız ambulans gelmişti. Nasıl ve ne biçimde düştüğünü görmedim. Yanımda küçük kız olduğu için onun görmemesi için fazla bakamadım.”

“BANA ‘KENDİNİ ATTI’ DİYE KARŞILIK VERDİ”

Şahit Z.S. de His Delen’in düşme anını görmediğini belirterek, “Bahçede kanlar ortasında yattığını gördüğümde sanık başucundaydı. Korktum, sanığa ne olduğunu sordum bana ‘kendini attı’ diye karşılık verdi. Çocuğa (sanığa) sen de korkmuşsundur su iç dedim, ‘ne suyu abla’ diyerek elinin kanıyla yere vurdu. daha sonrasında ben de meskene geçtim.” tabirlerini kullandı.

Mahkeme Lideri Ahmet Yıldız, soruşturma kademesinde epey sayıda şahit dinlendiğini lakin olaya en yakın bu 3 şahit olduğunu belirterek öbür şahitlerin duruşmada dinlenmesine gerek olmadığına karar verdi.

SAVCI MÜTAALASINI AÇIKLADI

Duruşma savcısı, temele ait mütalaasında, olayın kaza olup olmadığı, sanığın maktulü iterek yahut atarak taammüden öldürme cürmünü işleyip işlemediğine dair yargılamanın yapıldığını hatırlatarak, sanığın “zincirleme biçimde nitelikli cinsel istismar” kabahatinden beraatine karar verilmesini talep etti.

Sanığın “Hakaret” ve “konutta yağma” kabahatlerinden cezalandırılmasına isteyen savcı, Mehmet K’nin uyuşturucu kullandığı, öfke denetimi sorunu olduğu ve kıskançlık sebebiyle maktüle geçmişte de darp uyguladığını, denetimini kaybettiğini, maktulün boğazını sıktığını, darbettiğini tabir ederek üzerine atılı “çocuğu taammüden öldürme” hatasını işlediğini kıymetlendirerek cezalandırılmasını talep etti.

Kelam alan His Delen’in annesi Şenel Delen, “Çocuğumu geri versin, ben çocuğumun ayağı taşa değse üzülürken, o param modül etti. Her gün beyin hücrelerimi öldürdü, adalet yerini bulsun, beni çiğnemeden özgür kalamazsın. Benim çocuğumu toprağa verdi, o orada nefes alıyor.” dedi.

Sanık Mehmet K, savunması sırasında mahkemenin baskı altında olduğunu öne sürünce Lider Yıldız, “Kimse mahkemeleri baskı altına alamaz. Mahkemelerle ilgili tabirlerine dikkat et.” diyerek sanığı uyardı.

Sanık, devamında şu biçimde savunma yaptı:

“Keşke şu an benim canım alınmış olsaydı da şu iğrenç görünümde kalmasaydım. Duygu’nun ismini ağzına almaması gerekenler reklam peşinde. Ben hayatımı burada bitirsem bile tahminen ailelerinin içi soğumayacak. Kendilerini haklı üzere gösteriyorlar. 15 aydır dört duvar içinde tek başımayım. Bütün ülke olarak insan haklarına karşı epey hassas hayli merhametliyiz ya 14 gün karantinada kalamazken ben 15 aydır dört duvar içinde kalıyorum. Keşke His beni de alıp götürseydi de orada haklı olarak kazanırdım.”

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

OLAY

Gaziantep’te 13 Ağustos 2020’de Şehitkamil ilçesi Batıkent Mahallesi’ndeki 5 katlı apartmanın 4’üncü katından bir kişinin düştüğü ihbarı üzerine olay yerine sıhhat ve polis takımları sevk edilmiş, kaldırıldığı hastanede ömrünü kaybeden kişinin 17 yaşındaki His Delen olduğu belirlenmişti. Meskende bulunan Mehmet K. (20) tutuklanmıştı.

Mehmet K. hakkında “çocuğun taammüden öldürülmesi” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet ile “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “hakaret” ve “konutta yağma” kabahatlerinden çeşitli oranlarda ceza istemiyle açılan davada mahkeme keşif sonucu vermiş ve olay yeri inceleme uzmanı, fizik mühendisi, isimli tıp uzmanı ve bilgisayar teknolojisi uzmanından oluşan heyet, 19 Mart’ta olayın meydana geldiği sanık Mehmet K’nin meskeninde keşif yapmıştı.

Tutuklu sanık Mehmet K’nin 16 Haziran’da “ev hapsi” sonucuyla tahliyesine karar verilmiş, Cumhuriyet Başsavcılığınca karara itiraz edilmişti. İtirazı pahalandıran 11. Ağır Ceza Mahkemesinin sonucuyla ikametinde gözaltına alınan sanık 22 Haziran’da tutuklanmıştı.