İrlanda’da Fab 34: Intel’in ilk EUV fabrikası seri üretime başlıyor

celeron

Global Mod
Global Mod
Reklamcılık

Intel, Intel 4 üretim teknolojisini kullanarak büyük serilerde (Yüksek Hacimli Üretim, HVM) ilk işlemcileri üretiyor. Bu amaçla üretici, şu anda dünyada Intel 4 yapıları ve yüksek kapasite ile üretim yapan tek lokasyon olan Leixlip, İrlanda’daki Fab 34’ü yükseltti. Burada oluşturulacak ilk şey, Cora Ultra olarak da bilinen Meteor Lake serisindeki mobil işlemciler için bilgi işlem döşemeleridir.

Ancak bu aynı zamanda büyük miktarların 2024’ün başlangıcından önce beklenmediği anlamına da geliyor: bir silikon levhanın bitmiş bir çip üretmesi, örneğin çok sayıda pozlama ve aşındırma adımından sonra birkaç ay sürüyor. Ayrıca Intel’in henüz Avrupa’da yarı iletken bileşenleri bir taşıyıcıya koyan bir paketleme tesisi bulunmadığı için çiplerin dünyayı birkaç kez dolaşması gerekiyor.

Meteor Lake örneğinde, işlemci birkaç yonga veya parçadan oluştuğu için paketleme karmaşıktır. Bunlardan bazıları sözleşmeli yonga üreticisi TSMC’den, bazıları ise daha eski üretim teknolojisine sahip diğer Intel fabrikalarından geliyor. Intel’in Avrupa’daki ilk paketleme tesisi Polonya’da kurulacak.

Büyük ölçekli üretimle ilgili duyuru, CPU sunumunun neden 14 Aralık 2023’te beklenmedik bir şekilde geciktiğini açıklıyor. Ocak 2024’ün başlarında CES teknoloji ticaret fuarında ilk Meteor Lake dizüstü bilgisayar akınını bekliyoruz.

Intel’in Leixlip, İrlanda’daki yarı iletken fabrikası.

(Resim: Intel)

Öncü Fab D1X

Üretim öncesi işlemcilere yönelik bilgi işlem parçaları öncelikle Intel’in Oregon’da bulunan ABD yarı iletken araştırma fabrikası D1X’te oluşturuldu. Intel burada ilk kez ekstrem ultraviyole (EUV) üretim teknolojisini kullanıyor. Oregonlu modeller, cihazlarını tasarlayıp sertifikalandırabilmeleri için dizüstü bilgisayar üreticilerine gitti. İlk satış kopyaları teorik olarak D1X fabrikasından gelen çipleri de kullanabilir.

Gelecekte, geliştirilmiş Intel 3 varyantına sahip işlemciler de İrlanda’da üretilecek, ancak bunlar yalnızca sunucular için mevcut olacak (başlangıçta 288 çekirdekli Sierra Forest, ardından HPC CPU Granite Rapids). Intel, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için doğrudan Intel 4’ten yeni 20A/18A nesline geçiyor.

(mma)

Haberin Sonu