Irpet Raporu, Giani: “Ekonomi ayakta kalıyor. Asgari ücret, eğitim ve güvenliğe ihtiyaç var”

Samuag

New member
Toskana ekonomisine ilişkin Irpet raporu bugün Palazzo Strozzi Sacrati'de sunuldu. Açılış selamını yapan Başkan Eugenio Giani ile birlikte Çalışma ve Eğitim Konseyi Üyesi Alessandra Nardini ve Ekonomi ve Turizm Konseyi Üyesi Leonardo Marras da konuştu.

“Çalışmadan da görülebileceği gibi Toskana ekonomisi iyi durumda,” dedi Başkan Giani. “Ulusal düzeyde, ekonomik eğilimlerin sıklıkla kriz ve durgunluk dönemleriyle ilişkilendirildiği bir zamanda. Parlak noktalar ve bunların yanında bazı kritik sorunlar var. Turizm ve ihracatta güçlü olan mücevher, ilaç, tarımsal gıda ve mekanik gibi bazı sektörler iyi durumda ve burada inovasyonun iyi sonuç üzerindeki etkisi önemli. Üniversiteler, işletmeler ve araştırma merkezleri arasındaki derin bağlantı, robotik ve yapay zeka gibi temel sektörlerdeki yeni kurulan şirketlerin büyümesinde yansıtılıyor. İstihdam da cesaret verici işaretler gösteriyor ve Toskana pazarı tam istihdama doğru bir eğilim gösteriyor.”

Aynı zamanda zorluklar gizlenemez. “Moda sektörü” diye ekledi, “hassas bir dönemden geçiyor. İki masa açtık: Deri ürünleri ve deri bölgesiyle ilgili özel bir masa ve kumaş ve iplik sektörünü kapsayan ve Floransa ve Prato ovalarının tamamını ilgilendiren daha genel bir masa. İstihdam cephesinde, zayıf noktalar güvencesizlik ve ücret seviyesinde bulunuyor. Asgari ücrete ulaşmanın ve kalite talebini karşılama olasılığını artırmak için eğitimi teşvik etmenin önemli olduğuna inanıyorum. Güvenliği ihmal etmeden. Sosyal ortaklarla birlikte müdahale etmemizi zorunlu kılan tüm temel alanlar.” “Ücretsiz kreşler önlemine ek olarak, Eylül ayında belirli bir ISEE seviyesinin altındaki aileler için ücretsiz kitaplar da sunacağımızı duyurarak sonlandırıyorum. Bu, Toskana'da asla olmaması gereken bir şey olan A ve B serisi eğitim kurslarının oluşturulmasını önlemek içindir.”

Eğitim ve çalışma konseyi üyesi Alessandra Nardini'nin konuşması kapsamlı ve ayrıntılıydı. “Demografik kış sorunu temel sorunlardan biridir ve ikramiyelerle veya utanç verici doğum izni teklifiyle çözülemez. Toskana'da benimsediğimiz gibi somut araçlarla, eğitim ve çalışma hakkı, ücretsiz kreşlerle genç ailelere destek ve yaşam ve çalışma zamanlarının uzlaştırılmasını kolaylaştıran yenilikçi kurumsal refah projeleri gibi genç ve kadın istihdamını teşvik ederek hareket etmeliyiz. Ücret sorunu da belirleyicidir: gençler ülkemizi terk ediyorlar çünkü başka yerlerde maaş açısından da yeterince değer görüyorlar ve daha iyi uzlaştırma araçlarından faydalanabilirler. Çeşitli Toskana bölgelerinin ihtiyaçlarını karşılayan hedefli politikalar uygulamak için, uyum sağlama yöntemini izlemeye karar verdik: sosyal ortaklarla sürekli dinleme ve tartışma. Biçim değil öz olan bir yöntem. Diğer iki temel nokta, tüm Toskana'nın büyümesini ve aynı hızda, son yıllarda en çok zarar gören Kıyı'yı ve iç bölgeleri destekleme ihtiyacıdır; ve göç sorunu. Son yıllarda maalesef duymak zorunda kaldığımız, göçmenlerin işleri ellerinden aldığına dair kaba propagandayı aşmalıyız. Adaletsiz Bossi-Fini yasasını iptal etmeli ve yeni bir göç politikası ve akışların yeterli yönetimi için çalışmalıyız. Ülkemize gelenleri eğitmeli, halihazırda sahip oldukları becerileri tanımalı ve bu insanların yasal olarak iş dünyasına girmelerine yardımcı olmalı, böylece emek sömürüsü fenomeniyle de mücadele etmeliyiz”.

Ulusal düzeyde gerçek bir endüstriyel politika talebiyle kapanış yaparak, “Biz Toskana'da eğitim ve aktif işgücü politikalarına çok yatırım yapıyoruz ve bunun için Pnrr'den Avrupa Sosyal Fonu'na ve Yeni Emek Paktı'na kadar önemli kaynaklarımız ve çok sayıda önlemimiz var. Ancak açıkçası, rotayı belirleyen ulusal düzeyde gerçek bir endüstriyel politikaya ihtiyacımız var.” Son olarak, moda sektörüne özel dikkat: “Moda sektörünün zorluklarını çok yakından takip ediyoruz, deri ürünleri ve postlarla başlıyoruz: Hükümetten iş ve beceri kaybını önlemek için sosyal güvenlik ağlarını etkinleştirmesini istedik.”

Meclis Üyesi Marras'ın kapanış konuşması. “Ortaya çıkan ilk şey, pandemi öncesi durgunluk aşamasına dönüş. Diğer Avrupa ülkelerini de etkileyen bir durum. Yönetemediğimiz ancak en azından yerel düzeyde hareket edebileceğimiz, ulusal ve Avrupa tartışmalarına da katkıda bulunabileceğimiz küresel olgular var: enerji, araştırma, altyapı, dijital inovasyon”. Demografi ikinci, muazzam temadır. “Göç, yeteneklerin çekilmesi, üretim ve araştırma sisteminin uluslararası konumlandırılması. İtalya'daki ücretler ve ücret yoksulluğu gibi merkezi soruna saldırmamızı sağlayan araçlar. Geliri değil, işi destekleyen yeterli ekonomik ve mali politikalara ihtiyacımız var. Toskana ekonomisinin omurgası olan mikro ve küçük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan. Meclis üyesi, Irpet raporundan çıkanların, yerel yönetimler, sendikalar ve iş dünyası temsilciliğiyle paktı yenilemek için herkesin bir masa etrafında oturması gerektiğini gösterdiğine inanıyorum” diye sonlandırdı. Bütün bunlar, işçilerin çalışma koşullarının, ücret ve maaşlarının iyileştirilmesi, verimlilik düzeylerinin yükseltilmesi ve uluslararası düzeyde rekabet gücümüzü pekiştirecek üretken yatırımların teşvik edilmesi yönündedir”.