İstifası konuşulan TÜİK Lideri Dinçer: 84 milyona karşı sorumluyum

Professional

New member
Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV’deki köşesinde deklare ettiğı enflasyon bilgilerinin şeffaf olmadığı nedeni öne sürülerek eleştirilen Türkiye İstatistik Kurumu’nda istifa sarsıntısı yaşandığını ve bunu iki kaynaktan doğrulattığını söylemişti. Saymaz yazısında, “İddiaya nazaran ‘affını’ isteyen isim, TÜİK Lideri Dinçer’miş. TÜİK’in yıllık enflasyon oranını yüzde 36 olarak açıklaması, Beştepe’de reaksiyon çekmiş. Dinçer’in makamında sayılı günlerinin kaldığı söyleniyor.” sözlerini kullanmıştı.

Savların odağındaki o isim Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Lideri Sait Erdal Dinçer, Dünya gazetesi müellifi Alaattin Aktaş’a konuştu.

‘BİR YANLIŞA İMZA ATARSAM 84 MİLYONUN HAKKINI YEMİŞ OLURUM’

TÜİK’in enflasyon bilgilerini düşük gösterdiğine dair argümanları yanıtlayan Dinçer “Enflasyon hesabında ben 84 milyona karşı sorumluyum, bir yanlışa imza atarsam 84 milyonun hakkını yemiş olurum. Biliyorsunuz, milyonlarca çalışan bizim deklare ettiğımız enflasyona bakılırsa artırım alıyor. Artık o insanların adeta geliriyle oynamak, hakkını yemek… Bunu yapmam, bu biçimde bir sorumluluk altına girmem kelam konusu olabilir mi?” sözlerini kullandı.

Dinçer, kurumun ortasından hiç kimsenin enflasyonun yanlış açıklanmasına sessiz kalmayacağını aktararak “Bu koltukta artık ben oturuyorum, yarın oburu oturur; yani liderin kim olduğunu boş verin. Siz sanıyor musunuz ki TÜİK’te enflasyon hesaplamasıyla ilgili ünitede çalışan yüzlerce arkadaşım ortaya koydukları orandan epeyce farklı bir açıklama yapılmasını sineye çeker, hiç sesini çıkarmaz” diye konuştu.