İşyerlerine yapılan elektrik artırımı son 4 yılda yüzde 774 arttı

RAM

New member
İşyerlerine yapılan elektrik artırımı son 4 yılda yüzde 774 arttı
İşyerlerine yapılan elektrik artırımı 2018’den bu yana yüzde 774.6’ya ulaştı. Birebir devirde meskenlerde bu oran yüzde 408 oldu. 4 yılda artan güç maliyeti de enflasyonun en değerli sebeplerinden biri haline geldi.


Büyük kısmı özelleştirilen elektrik kesiminde 21 misyonlu tedarik şirketi için uygulanacak tarifelerin yüzde 2.38’inin kâr olarak garanti edildiğini tabir eden Güç Uzmanı Çağada Kırım, bunun ödenmesi için abone kümeleri ortasında sanayi ve işyerlerine maliyetlerin yansıtıldığını söylemiş oldu. Kırım, “Serbest piyasa dinamiklerinin bozulmasıyla bir arada, kur artışına paralel olarak elektrik maliyetlerinde önemli artış yaşandı. Garanti edilen kâr marjının sağlanması için de evvela sanayi ve işyeri elektrik meblağlarına yüklenildi. bu biçimdece işyeri elektrik meblağları değerli ölçüde yükseldi ve 2018 yılından bugüne yüzde 774 arttı. Mesken elektrik fiyatları bu türlü düşük tutuldu, yani özetlemek gerekirsesı işyerleri konut elektrik meblağlarını fonladı” dedi.


‘İşyeri elektrik maliyetleri enflasyon sayılarına yansıyor’


Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine nazaran, lakin bu durumun sürdürülemez bir boyuta ulaştığını kaydeden Kırım, işyeri elektrik maliyetlerinin enflasyon sayılarına yansıdığını ve bunun da tüm makro ekonomik bilgileri olumsuz etkilediğini aktardı. Özgür piyasa dinamiklerinin daha uygun çalışması gerektiğine işaret eden Kırım, işyeri ve endüstriye yüklenen güç maliyetlerinin, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olan yeni tarifelere nazaran tüm abone kümelerine dağıtıldığını lisana getirdi.


‘Serbest tüketici sayısı artacak’


38 milyon mesken abonesinin özgür tüketici olarak daha rahat hareket edeceğini söyleyen Çağada Kırım, 5 milyona çıkan ve çabucak sonrasında piyasa dinamiklerinin bozulmasıyla 100 bine inen özgür tüketici sayısının süratle artacağını belirtti. Özgür tüketici sayısının yıl sonuna gerçek 7.5 milyonu geçebileceğini, hatta üzerine çıkabileceğini anlatan Kırım, “İndirimli elektrik tarifesine geçişler başlayacak, piyasanın olgunlaşmasıyla bir arada devam eden aylarda tüketicilerin elde edeceği tasarruflar artarak devam edecektir. Konutlar için yüzde 25 indirim kelam konusu. Ticarethaneler için de yüzde 40 civarı indirim olabilir yeni özgür tarife ile. Burada şayet olmazsa olmaz şart özgür piyasa dinamiklerine müdahale edilmemesidir” dedi.

Haber Sitelerinden Alıntıdır.