iX pratik atölyesi: Proxmox VE ile profesyonel sanallaştırma

celeron

Global Mod
Global Mod

1. iX pratik atölyesi: Proxmox VE ile profesyonel sanallaştırma

Açık kaynaklı sanallaştırma platformu Proxmox, hayal kırıklığına uğramış VMware kullanıcıları için sıcak bir alternatif olarak değerlendiriliyor. VMware'in yeni sahibi Broadcom, hipervizör vSphere'in (VMware ESXi) ücretsiz sürümünü sonlandırdığından, şirketler geçiş yapmayı düşünmek zorunda kaldı.

Reklamcılık

Proxmox Sanal Ortamı, çok yönlü

Proxmox, Linux ve KVM tabanlıdır, net bir web arayüzü sunar ve aynı zamanda ilgi çekicidir çünkü olası uygulamalar, mini bir bilgisayardaki bir avuç VM'den, yüzlerce üretim sistemine sahip veri merkezindeki hiper yakınsanmış bir kümedeki VM filolarına kadar uzanır. Proxmox VE, KVM ile konteyner tabanlı sanallaştırmayı birleştirir, bilgi işlem, depolama ve ağ kaynaklarını entegre eder ve merkezi bir yönetim arayüzü aracılığıyla yüksek düzeyde kullanılabilir kümeleri, yedekleme/geri yükleme ve felaket kurtarmayı yönetir.

Test ortamında çalışmak

Proxmox VE ile Profesyonel Sanallaştırma atölyesinde, Proxmox altında yüksek oranda kullanılabilir sunucu kümeleriyle sanallaştırılmış altyapıların nasıl planlanacağını, uygulanacağını ve yönetileceğini öğreneceksiniz. Teknik temellere ek olarak, yüksek kullanılabilirliğe sahip bir Proxmox VE kümesinin nasıl kurulacağını, canlı geçişin nasıl gerçekleştirileceğini ve çeşitli depolama türlerinin (örneğin Ceph veya ZFS) verimli bir şekilde nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Bu bilgiyle, Marco Oldenberg'in rehberliğinde kendi Proxmox VE sunucunuzu kuracaksınız. Üzerinde sanal makineleri (KVM) ve konteynerleri (LXC) çalıştıracak, bunlara depolama sağlayacak, PVE kümelerini yönetecek, ağı kuracak ve sistemin veri yedeklemesini ve yedeklemesini yöneteceksiniz. Hem web arayüzü hem de Proxmox VE komutları ile çalışacaksınız.

8-11 Temmuz 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu pratik atölye, şirketlerinde Proxmox VE kullanmak ve sanal sunucuları yönetmek isteyen sistem yöneticilerine yöneliktir.

Eğitim Marco Oldenburg tarafından yürütülmektedir. B1 Systems GmbH'de Linux danışmanı ve sertifikalı eğitmen olarak, Linux sistem ve uygulamalarının verimliliğini ve güvenilirliğini artırma konusunda şirketlere destek vermektedir.

Daha fazla bilgi ve kayıt

(ilk)

Haberin Sonu