Kadın istihdamı, Toskana yaşam ve çalışmayı uzlaştırmak için kurumsal refahı destekliyor

Samuag

New member
Meclis Üyesi Nardini ve Vlt projesinin ortakları. Aşağıdaki fotoğraflarda Alessandra Nardini ve Laura Simoncini

Toskana, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadın istihdamının desteklenmesini güçlendirmek için kurumsal refah planlarının yaygınlaştırılmasına odaklanıyor. Avrupa Sosyal Fonu artı 2021/2027 aracılığıyla işverenlere yönelik iki koordineli eylem uygulamaktadır: 2025 yılına kadar değeri 7 buçuk milyonun üzerinde ihalePr ESF+’ın stratejik öneme sahip operasyonları arasında yer alan, ve Vita Lavoro Toscana projesibölgesel bölge genelinde geliştirilecek bir iletişim ve bölgesel animasyon müdahalesi.

Amaç, tanıtımını teşvik etmektir. İş-yaşam dengesi için yenilikçi refah çözümleri Çift içinde bakım yükünün daha adil bir şekilde yeniden dağıtılmasına katkıda bulunmak amacıyla kurumsal bağlamlarda, kadınların şirketteki varlığını ve kariyer fırsatlarını teşvik ederek, Hem erkek hem de kadın işçilere yönelik tedbirler çalışan bakıcılaryani çalışırken bakıma muhtaç aile bireylerine yardım eden kişiler. İhale özellikle, zaman çizelgesi ve organizasyonel esneklikten çocukların, yaşlıların ve kendi kendine yetemeyen aile üyelerinin bakımı veya yardımına kadar aile organizasyonunu desteklemeye yönelik refah tedbirlerini içeren planları destekleyecektir.

İki müdahale bu sabah Palazzo Strozzi Sacrati'de iş, eğitim ve fırsat eşitliğinden sorumlu meclis üyesi Alessandra Nardini ve Cna Toskana ile ortaklaşa oluşturulan VLT'nin baş ortağı Confartigianato Imprese Toscana'nın sekreteri Laura Simoncini tarafından Palazzo Strozzi Sacrati'de düzenlenen bir basın toplantısında sunuldu. , Confindustria Toscana, Confcommercio Toscana, Confcooperative Toscana, Agci Toscana, İtalyan Toskana Çiftçiler Konfederasyonu ve CGIL Toscana (Cisl, Uil, Coldiretti, Confapi, Confesercenti'nin desteği ve Unioncamere Toscana'nın himayesiyle).

“Şirketleri, iş ve özel yaşam arasında daha iyi bir denge kurmayı ve kadınların iş dünyasına daha fazla dahil olmasını, üst rollere ulaşmada daha özgür olmasını sağlamanın belirleyici anahtarını oluşturan bakım görevlerinde ortak sorumluluğu desteklemeyi amaçlayan önlemler almaya teşvik etmek istiyoruz. ”, diye açıklıyor başkan Eugenio Gianidiğer kurumsal taahhütler nedeniyle gazetecilerle yapılan toplantıya katılmamasına rağmen. Giani, “Kadınları geliştirebilen ve toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik edebilen şirketlerde rekabet gücü de artıyor” diye ekliyor.

“Eğitim, çalışma ve fırsat eşitliğinden sorumlu meclis üyesinin basın toplantısında belirttiğinin doğru ve gerekli olduğuna inanıyorum. Alessandra Nardini – Yaşam ve çalışma zamanlarının uzlaştırılmasını teşvik edin ve bu konu hakkında her zaman ve yalnızca kadınsı anlamda değil, konuşun. Bunu söylüyorum çünkü bugün bile toplumumuzun kültüründe bakım yükü neredeyse tamamen kadınların omuzlarında, çift ve aile içinde kadın ve erkek arasında eşit bir dağılım yok. Bu aynı zamanda kadınların iş dünyasına daha az katılımını, yarı zamanlı çalışmanın daha sık kullanılmasını, hatta hayatın bazı anlarında işin bırakılmasını ve kadınların üst pozisyonlarda daha az bulunmasını açıklayan belirleyici faktörlerden birini de temsil ediyor. Bütün bunlar aynı zamanda maaş ve emeklilik eşitsizliklerine de yol açıyor. Bu kesinlikle kabul edilemez bir durumdur ve her düzeydeki kurumların müdahale etme görevi vardır.”

“Toskana Bölgesi olarak – devam ediyor meclis üyesi – bunu çeşitli yollarla yapmaya çalışıyoruz; hem ne yazık ki hala köklü olan stereotipleri ve eşitsizlikleri baltalamak için gerekli kültürel değişimi tetikleyerek, hem de şirketleri çalışanlar için önlemler uygulamaya teşvik ederek, Kadın-erkek herkesin, sadece kadın işçileri ilgilendirmeyen bir konu olan uzlaşmayı teşvik etmesi amaçlanıyor.”

“VLT projesiyle şunu gözlemliyor: Laura Simoncini proje ortaklarını temsilen – şirketler ve bölgeler arasında iş-yaşam dengesi ve kurumsal refah politikalarının önemi konusunda farkındalığı artırmak için iletişim faaliyetleri yürütmek, şirketlere mevcut fırsatlar ve faydalardan haberdar olma konusunda eşlik etmek ve yaratımı teşvik etmek istiyoruz. bölgesel refah ağları. Bu bilinçlendirme çalışmasına katılmak isteyen diğer konuların işbirliğine açık bir projedir.”

Duyuru – Birkaç haftadır açık olan ihalenin mali bütçesi şu şekilde: 2023-2025 üç yıllık dönemi için 7 milyon 571 bin eurove destekleyecek refah planları Toskana şirketleri tarafından geliştirilen iş-yaşam dengesi için maksimum limit 25 bin euro.

Toskana'da bulunan şirketler, kurumlar, dernekler, serbest çalışanlar ve genel olarak en az bir çalışanı olan ve kayıtlı ofisi ve/veya faaliyet birimi sosyal yardım planından etkilenen tüm işverenler katkı paylarına erişebilecektir.

Planların kapsadığı önlemler, kadın ve erkeklere, sürekli veya belirli süreli iş sözleşmeli işçilere, tedarik sözleşmeli, çıraklık sözleşmeli işçilere, kooperatif üyelerine, koordineli ve sürekli işbirlikçi ve işbirlikçilere, stajyerlere yöneliktir. şirkette çalışmayan yönetim kurulları ve işletme sahipleri.

Projeler talep edebilir 3 tür hissenin finansmanı: işçiler tarafından ifade edilen özellikler ve ihtiyaçlar ışığında uzlaştırma refah planının tanımı; Saatlik ve/veya organizasyonel esneklik önlemlerini, yaşlıların veya kendi kendine yetemeyen aile üyelerinin bakımı veya yardımına yönelik uzlaştırma refah hizmetlerini veya çocukların eğitim ve öğretimini içerebilecek Plan tarafından öngörülen önlemlerin uygulanması veya aile kuruluşunun desteklenmesi için, hatta dolaylı olarak bir “sosyal yardım kredisi” (alışveriş kuponları, masraf geri ödemesi, vb.) yoluyla; Son olarak, küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında bölgesel veya şirketler arası bir refah ağının kurulması için de finansman sağlanabilir.

Duyuruyla birlikte yeniye yanaşmak isteyen firmalar da desteklenebilecek. UNI/PDR 125:2022 sertifikasıcinsiyet eşitliği ve farklılıklara saygı ilkelerinin şirket hedeflerine dahil edildiğini belgeleyen bir belgedir.

VLT projesi – Duyuruyla birlikte Bölge de faaliyete geçti”VLT – Yaşam Boyu Çalışma Toskana”, ekonomik operatörleri kurumsal refahın stratejik değeri ve faydaları konusunda bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için özel bir iletişim ve bölgesel animasyon müdahalesi. Geçen Aralık ayında yapılan ilk toplantılardan sonra Toskana'daki en temsili işveren ve sendika birlikleriyle paylaşılan bir yol geliştirilecek. 2024 yılı boyunca her ilde başından sonuna kadar 20 etkinlik çalışma toplulukları veya ağlarının oluşturulmasını teşvik etmek için hem bilgilendirici nitelikte hem de laboratuvar niteliğindedir. Confartigianato Imprese (lider), Cna, Confindustria, Confcommercio, Confcooperative, Agci, Confederazione Italiana Agricoltori ve CGIL'in bölgesel düzeyleri Cisl, Uil, Coldiretti, Confapi, Confesercenti'nin desteğiyle ortaklık içinde çalışacak. Unioncamere Toscana'nın himayesi de yakın zamanda eklendi. İş dünyasını, yerel kurumları ve üçüncü sektörü temsil eden başka konuların da dahil edilmesi olasılığı öngörülmektedir.