Kedi katiline indirimsiz mahpus cezası

Samuag

New member
Trabzon’da yavru kediyi öldüren zanlı, 2 yıl mahpus cezası aldı.

Olay, Ortahisar ilçesinde 7 Aralık 2021’de meydana geldi. Eşi Y.E. ile tartışan Mahmut E., konutta besledikleri 3 aylık ‘Scottish Fold’ cinsi kediyi duvara fırlattı.

Sesler üzerine komşuların ihbarıyla meskene polis grupları geldi. Konuttan kaçan Mahmut E.’nin eşi Y.E., kocasından şikayetçi oldu. Gözaltına alınan Mahmut E.’ye, ‘hayvana şiddet uygulamak’tan 1500 TL ceza kesildi.

Veteriner kliniğine gdolayılen kedinin ise beyninde ödem oluştuğu tespit edildi. Hayvanseverler tarafınca özel bakıma alınan lakin durumu berbatlaşan kedi, tedavide tutulduğu veteriner kliniğinde 10 gün daha sonra öldü.

BAŞTA ÖDEM, KABURGALARDA KIRIK

Kedinin mevtini belirlemek üzere yapılan incelemede hayvanın uğradığı şiddet niçiniyle kafatasında ödem oluştuğu ve kaburgalarının kırıldığı rapor edildi.

Trabzon Hayvanları Muhafaza Derneği (TRAHAYKO) Lideri Lütfiye Tüzün Kurban ise Mahmut E. hakkında ‘hayvana işkence’ suçlamasıyla savcılığa hata duyurusunda bulundu.

Tamamlanan savcılık soruşturması daha sonrası sanık Mahmut E. hakkında 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘hayvana eziyet çektirerek öldürme’ suçlamasıyla dava açıldı. Birinci duruşma, katılmayan Mahmut E., eşi Y.E. ve sanığın ablası E.Y. hakkında zorla getirilme sonucu verilerek ertelendi.

Sanık, cezası onanırsa cezaevine girecek

YASTIK SANDIM SAVUNMASI

7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen karar duruşmasına katılan taraflar tabir verdi. Suçlamaları kabul etmeyen sanık Mahmut E., savunmasında “Eşime kızmıştım. Kediyi fark etmedim, yerde yastık var sanıp, tekmeyle fırlattım, duvara çarptı. Tek hareketim budur. Uzun vadeli aksiyonda bulunmadım” dedi.

Eşinden şikayetçi olan Y.E. de olay daha sonrası polise verdiği birinci sözünü bir dahalediğini, olay günü yan odada bulunduğu sırada eşinin kediyi kovalayıp “niçin kaçıyorsun?” diye bağırdığını duyduğunu anlattı.

MÜDAHİLLİK TALEBİNE RET

Abla E.Y. de olay günü kardeşinin kediye şiddet uyguladığını görmediğini, arbede olduğunu öğrendikten daha sonra kardeşinin meskenine girerek kediyi aldığını söylemiş oldu. E.Y., kedinin ağrısı olduğunu düşünerek Ortahisar Belediyesi’ne ilişkin veteriner kliniğine teslim ettiğini de kelamlarına ekledi. Mahkemede duruşmaya müdahil olmak isteyen Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü’nün talebi ise reddedildi.

İNDİRİMSİZ CEZA

Hakkında ‘Hayvanları Muhafaza Kanunu’ kapsamında, hayvana yönelik hatanın geçmişte de tekerrür ettiği kanaatiyle ağırlaştırıcı niçinleri göz önünde bulunduran mahkeme heyeti, sanık Mahmut E.’yi ‘hayvana şiddet uygulamak’tan 2 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Güzel hal indirimi ve ceza erteleme de uygulanmayan Mahmut E., cezasının onanması halinde cezaevine girecek.