Kuantum bilgisayarlar: Japonya 127-qubit bilgisayarları sübvanse ediyor | sıcak çevrimiçi

celeron

Global Mod
Global Mod
Japonya Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı (METI), Tokyo Üniversitesi’nde kuantum araştırmaları için bir konsorsiyuma fon sağladı. Japon ekonomi gazetesi Nikkei Asia, beş yıllık bir süre içinde 4,2 milyar yen (28,3 milyon avro) ödeneceğini bildirdi. Araştırma grubu şu anda 27 kübit bilgi işlem gücüne sahip bir IBM kuantum bilgisayarı kullanıyor. Sonbaharda 127 kübitlik bir bilgisayara yükseltme yapılacak ve bunun maliyetleri daha sonra sübvansiyon tarafından karşılanacak.

2019’da Tokyo Üniversitesi, kuantum araştırmasında IBM ile ortaklık kurdu. QII adlı konsorsiyum, sadece bir grup araştırmacıyı değil, aynı zamanda araba üreticileri Mitsubishi ve Toyota gibi 17 Japon şirketini de içeriyor. Bu arada, Tokyo’nun güneyindeki Wako şehrinde bulunan bir araştırma enstitüsü olan Riken Center Quantum Computing (RCQ), Mart ayı sonlarında bir bulut bilgisayar olarak halka açık hale getirdiği 64 kübitlik bir kuantum bilgisayarı çalıştırıyor.

Yetişmek: Ekonomik bir fırsat olarak kuantum teknolojisi

“Kayıp 30 yıl”, Japon teknoloji endüstrisinde sıklıkla tekrarlanan bir ifadedir. Japonya’nın 1990’dan beri durgunlaşan GSYİH büyümesine ve internet gibi teknik yeniliklerden yararlanmak için kaçırılan fırsatlara işaret ediyor. Bu nedenle Japon hükümeti şu anda kuantum teknolojisinde iddialı planlar yürütüyor. Yerli yarı iletken endüstrisi de destekleniyor: Japonya 2 nanometrelik bir çip üretim tesisi kuruyor.

Bulut bilişimi kullanarak, konsorsiyumdaki katılımcılar kuantum bilgisayarı birlikte kullanacaklar. Japonya’nın kamu yayıncısı NHK, sübvansiyonun amacının maliyetleri düşürmek olduğunu yazıyor. Bu, start-up’lar da dahil olmak üzere daha fazla şirketin kuantum teknolojisini kendileri için kullanmasını sağlamalıdır.

(Bu yüzden)

Haberin Sonu