Moda sektöründe kriz, Hükümette Giani ve Nardini: “Ulusal müdahale acil”

Samuag

New member
Pandeminin ardından toparlanmanın ardından küresel pazarda güçlü bir daralma yaşamaya başlayan ve istihdam cephesini de etkileyen moda sektöründeki krize ilişkin Hükümet masasında iki mektup. İlk mektup, Toskana Bölgesi Başkanı Eugenio Giani tarafından çalışma ve sosyal politikalardan sorumlu bakanlar Calderone ile ekonomiden sorumlu bakanlar Giorgetti'ye gönderildi. Bakan Calderone'ye gönderilen ikinci mesaj, Bölgeler Konferansı'nın eğitim ve çalışma komisyonunun koordinatörü rolündeki Toskana bölge meclis üyesi Alessandra Nardini'den geliyor.

Belirli sosyal güvenlik ağlarının etkinleştirilmesini isteyen iki mektup ve bunlara Giani'nin son günlerde kredi cephesine dikkat çekmek için Bakan Urso'ya gönderdiği üçüncü bir mektup eşlik ediyor.

“Birçok şirket, maaş entegrasyonu biçimlerine başvurma olasılığının yakında tükenme riskiyle karşı karşıya. İşten çıkarmalardan kaçınılmalıdır ve bu durum ulusal müdahaleleri acil kılmaktadır” diye vurguluyor Giani ve Nardini. “Moda sistemi – devam ediyorlar – sürekli bir modernizasyon süreci sayesinde küreselleşmenin zorluklarının üstesinden gelebilen İtalyan üretimi için kilit bir sektör. Sürdürülebilir ve çevreye duyarlı üretim teknikleri, malzeme araştırmaları ve teklifi daha yüksek aralıklarda yeniden konumlandırabilecek ürünün yeniden kalifikasyonu İtalya, hem moda sisteminde faaliyet gösteren şirket sayısı hem de ürün çeşitliliği açısından Avrupa'da liderdir. ciro elde edildi ve Toskana için bu çok önemli bir sektör”.

Moda sektöründeki krizle ilgili olarak Başkan Giani, Mayıs ayında meclis üyeleri Nardini ve Marras'la birlikte tüm işveren derneklerinin, sendikaların ve ilgili bölgelerin belediye başkanlarının katılımıyla bölgesel bir masa toplamıştı.

Toskana'da moda yaklaşık 130 bin kişiyi istihdam etmektedir: çoğunluğu makine üretimi de dahil olmak üzere üretim segmentlerinde (tekstil, giyim, tabakhane, ayakkabı, deri ürünleri, aksesuar, mücevher), yüzde 10'u üçüncül sektörde (toptan satış ve aracılık). Dolayısıyla bölgede istihdam edilenlerin yüzde 6-8'i, yani tüm imalatın yüzde 40'ı sektörde çalışıyor ve 5,5 milyar avroluk katma değer elde ediliyor. Tüm ana İtalyan ve yabancı markalar doğrudan veya dolaylı olarak Toskana'da üretim yapmaktadır.

Düşen ve GSYİH üzerinde olumsuz etkiler yaratan ihracat cephesinde modanın ağırlığı da önemli. Ancak istihdam edilen kişi sayısı da azalıyor: Eylül ayından itibaren işe başlama oranları 2022 yılına göre yüzde 20 ile 32 arasında aylık oranlarda azaldı. Son aylarda ise işten çıkarma tazminatı talepleri arttı.