Öğretmenin ‘cinsel istismar’ kabahatinden 110 yıl mahpusu istendi

Samuag

New member
İlkadım ilçesindeki Kazım Orbay İlkokulu’na geçen yıl atanan sınıf öğretmeni Yüksel Özkan, kimi öğrencilerine yönelik cinsel atak savıyla Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Ofisi takımlarınca 14 Aralık 2021’de gözaltına alındı. Olayın akabinde okul önünde toplanan veliler, duruma reaksiyon gösterdi. Özkan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Sınıf öğretmeni Yüksel Özkan’ın daha evvel de taciz argümanıyla yargılandığı davada 25 yıl mahpus cezası aldığı ve Yargıtay’a itirazı niçiniyle hukuksal sürecin devam ettiği ortaya çıktı.

Özkan hakkında 5 çocuk için başka farklı ‘Çocuğun cinsel istismarı’ argümanıyla Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianame, 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mağdur çocuklar ile velileri, şahit ve bilgi sahibi bireylerin tabirlerinin yer aldığı iddianamede Özkan hakkında toplamda 110 yıla kadar mahpus cezası talep edildi.

İddianamede, mağdur öğrencilerden birinin verdiği sözünde, ‘Yüksel Özkan bana, ‘Öğretmen sevgisi ister misin?’ dedi. Ben de, ‘İsterim’ deyince bana sıkıca sarıldı. Alnımdan ve başımdan öptü’ tabirine yer verildi. Bir öbür mağdur öğrenci ise tabirinde ise, “Yüksel Özkan öteki öğrencileri sırayla sınıftan dışarı çıkararak bana, ‘Beni dudağımdan öper misin?’ dedi. Ben de kabul etmeyince, ‘Tamam çık dışarı’ dedi. daha sonrasında da hiç bir şey olmamış üzere yanımıza geldi’ dediği yer alıyor.

“ÖĞRENCİLERE FAZLA YÜKLENDİĞİM İÇİN BU TÜRLÜ YAPIYORLAR”

İddianamede Yüksel Özkan’ın sözü de yer aldı. Özkan tabirinde ,”Öğrencilerin beyanında olan hiç bir olay yaşanmadı. Kitap okuma dersleri sınıfın ortasında, bütün öğrenciler varken işleniyor. Bir öğrenci kitap okurken bir yandan da bütün sınıfı bakılırsabiliyor. Yani bana atılan cürümlerin hiç birinin gerçek olması mümkün değil. Sorular konusunda öğrencilerden birine biraz fazla yükleniyordum. Bu niçinle hakkımda bu cins hata isnatlarında bulunuyor. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.