POSIX standardı 1003.1-2024'ün yeni araçlar ve özelliklerle güncellenmesi

celeron

Global Mod
Global Mod
Yedi yıllık geliştirme sürecinin ardından IEEE Bilgisayar Topluluğu ve Açık Grup Konsorsiyumu, UNIX benzeri işletim sistemleri arasında taşınabilirliği sağlamayı amaçlayan POSIX 1003.1-2024 standardının yeni bir sürümünü benimsedi. POSIX standardı (Taşınabilir İşletim Sistemi Arayüzü), işletim sistemleri ve uygulama programları arasındaki yazılım arayüzlerini tanımlar.

Reklamcılık

POSIX dört bölüme ayrılmıştır. Temel tanımlar, standartta kullanılan kuralların, tanımların ve kavramların bir listesidir. Sistem arayüzü, ilgili başlık dosyalarıyla birlikte C sistem çağrılarını açıklar. Üçüncü bölüm, komut satırı yorumlayıcılarının ve yardımcı programların, yani kabuk fonksiyonlarının ve yardımcı programların tanımını içerir. Son olarak bir bölümde standartla ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Karşılıklı olarak uyumsuz ticari Unix varyantlarının en parlak döneminde, istenen yazılım için bir işletim sistemi seçerken POSIX uyumluluğu önemli bir kriterdi. Mevcut Linux ve BSD çeşitleri büyük ölçüde POSIX uyumlu olduğundan, şu anda yayınlanan standart, bunlara halihazırda uygulanmış olan birçok eklemeyi takip ediyor ve bunları standartlaştırıyor.

Komiteler, kabuk işleme alanını iki aracı içerecek şekilde genişletti readlink sembolik bağlantıların içeriğini görüntülemek ve realpath Bir dosyanın yol adını çözümlemek için. Ayrıca araç için yeni olan find Seçenekler -print0 yol adını sonlandırıcı bir sıfır baytla çıkarmak için ve –iname büyük/küçük harfe duyarlı olmayan arama için. xargs seçenek aracılığıyla argümanların sıfır bayt ile sınırlandırılmasıdır -0 şimdi de dahil. read aracılığıyla yapılabilir -d sınırlayıcıyı tanımlayın, sed aracılığıyla kullanır -E genişletilmiş düzenli ifadeler ve set seçeneği biliyor -o pipefail.

C programları için artık sabit var SIGWINCH ve paylaşılan nesneler oluşturmaya yönelik araçlar. Bazı yeni özellikler de eklendi:

• tcgetwinsize (Terminal penceresinin boyutunun belirlenmesi)
  • gettext (Çok dilli arayüzlerin organizasyonu)
  • asprintf (Bir dizeyi biçimlendirmek ve çıktının boyutunu dikkate alarak bir arabellek tahsis etmek)
  • strlcpy Ve strlcat (benzer strncpy Ve strncatarabellek taşmalarına karşı koruma sağlamak için sonuna sıfır bayt ekleyen)
için tanım make artık iç içe geçmiş makrolar içeriyor; include-Birden fazla dosyayı belirleyen direktif, diğer şeylerin yanı sıra yeni hedefleri de bilir .NOTPARALLEL, .PHONY Ve .WAIT. Makro CURDIR geçerli dizine işaret eder ve "::=", "::=", "+=", "?=" Ve "!=" Makrolar ve değişkenler için yeni atama operatörleri var.

Standardın metni şu anda IEEE web sitesinde PDF olarak yalnızca ödeme yapan müşteriler, eğitim kurumları ve hesabı olan kayıtlı kullanıcılar için mevcuttur. Standardın metni “yakın gelecekte” Open Group web sitesinde yayınlanacaktır. Şu ana kadar burada yalnızca POSIX 1003.1-2017'nin önceki sürümü halka açıktır.

(orta)

Haberin Sonu