Sanayi çarkına uzun tatil

Professional

New member
Tahran’ın gaz kesintisiyle beliren güç krizi için uzmanlar ‘sebebi plansızlık’ dedi. OSB’lerde üretim yavaşladı. Fabrikalar acil tahlil beklerken Erdoğan “İran Cumhurbaşkanıyla görüştüm. 10-15 gün ortasında gaz akışı sürecek” dedi. Vahim gelişme karşısında problemi artan endüstriciler “Taahhütlerimiz var. Çarklar dönmezse tesiri epey ağır olur. İstihdam azalır, ülke kaybeder” bildirisi verdi.

ÖZEL BANKALAR YÜKSEK FAİZ ALIP SÖMÜRMEYE DEVAM EDİYOR

umhurbaşkanı, gaz krizinin yanı sıra öbür başlıklarda da dikkat çeken açıklamalar yaptı: Özel bankalar yüksek faizle sömürü çarkını sürdürüyor. Vatandaşlarıma sesleniyorum; diyorum ki kamu bankalarına gidin. (Doğu Akdeniz) İsrail’le her türlü adıma varız. Cumhurbaşkanı Herzog’un şubat ayında yapacağı ziyaretle iki ülke ilgilerinde yeni bir devir başlayabilir.

SÖZLERİMİN MUHATABI SEZEN AKSU DEĞİL

Müzik kelamları üzerinden başlatılan tartışma sürecinde sert sözler kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TV’de katıldığı programda “Sözlerimin muhatabı Sezen Aksu değil” dedi. “Sezen Aksu Türk müziğinin değerli bir ismi. Lisanını koparma sözünü bir kişinin şahsına değil, dini bedellere karşı hakarete dönük bir hal olarak söz ettim” değerlendirmesinde bulundu.

ENDÜSTRİDE ŞALTERLER UZUN VADELİ İNECEK

Tahran’ın doğalgaz vanalarını açıp kapatmasıyla başlayan güç krizi endüstride doğalgaz ve elektrik kısıtlamasına yol açarken, üretim çarkını durdurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kesintinin 15 gün daha süreceğini deklare etti. Endüstrici ise kısıtlamanın zincirleme tesir yaratacağını ve bu molayı kaldıramayacağını belirterek ‘’Üretim sistemi kaybederse Türkiye kaybeder’’ dedi.

Endüstriye yönelik evvel doğalgaz, daha sonra da elektrik kesintisi kararları üretimi sekteye uğratırken kriz derinleşiyor. Uzmanlar krizin planlama yanlışı olduğunu ve 20 yıllık problemlerin ertelendiği için aşılamadığını belirtti. Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise sorunun süreksiz olduğunu belirterek “Gecikmeyi birkaç gün ortasında çözmek için gerekli teşebbüslerde bulunduk” sözlerini kullanmıştı. Fakat Cumhurbaşkanı RecepTayyip Erdoğan, Bakan’ın tersine kesintinin 15 gün daha süreceğini deklare etti.

Erdoğan, İran’dan Türkiye’ye yönelik gaz akışının 10-15 gün ortasında yeniden başlayacağını Türkiye’nin İran’a borcunun olmadığını söylemiş oldu. Kısıtlamayla birlikte şalter indirmek zorunda kalan endüstrici duruma reaksiyon gösterdi.

Üretim çarkının bu kadar uzun bir ortayı kaldıramayacapını belirten endüstrici ‘’Üretim sistemi kaybederse Türkiye kaybeder’’ dedi. Yurt içi ve yurt dışı taahhütleri olduğunu aktaran endüstriciler daha evvel de güç kesintilerine rastlandığını fakat son senelerda uzun müddetle devam eden kesintilerin görülmediğini, kelam konusu durumun üretim planlarına yansıdığını vurguladı.

Otomotiv, karton, ilaç üzere pek fazlaca kesim üretime orta vermek zorunda kaldı. Kesim temsilcileri, tam kapasiteyle olmasa da üretime dönmeyi bekliyor. Kesintilerin uzaması durumunda sorunun önemli aksamalara niye olabileceğinden endişelenen endüstriciler , üretim yapamamanın ihracat da yapamamak manasına geldiğini hatırlatarak , üretimin yanı sıra ihracatta da önemli kayıplarla karşılaşılabileceği kaygılarını lisana getirdi.

Bloomberg HT’ye konuşan Medcem Çimento Genel Müdürü Murat Kahya, “Kesintilerin uzaması ve yinelanması durumunda kaybımız 100-200 milyon doları geçebilir, zira süreçler aksadıkça ve geciktikçe şirketlerin ödemesi gereken cezai durumlar da ortaya çıkıyor” dedi.

‘TAAHHÜTLERİMİZİ YERİNE GETİRMEZSEK ÖNEMLİ CEZALAR VAR’

Ankara’daki Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) iki tesisi olan endüstrici Ercan Şanal, sanayi bölgelerindeki doğal gaz ve elektrik kesintilerine ait, “Bizim, ihracat yaptığımız için verdiğimiz kelamları yerine getirmemiz lazım, taahhütlerimiz var. Bunların karşılığında da taahhütlerimizi yerine getiremezsek önemli cezalar var. Bu cezalara bakarak, jeneratörde yaktığımız mazotun, yakıtın maliyetini düşünmüyoruz bile” dedi.

‘ÜRETİM SİSTEMİ KAYBEDİYORSA ÜLKE DE KAYBEDİYOR’

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (OSB) İdare Heyeti Lideri Hüseyin Kutsi Tuncay, Başşehir Gaz’ın, doğal gaz kullanmasında yüzde 60’ı geçtikleri nedeni öne sürülerek Anadolu OSB’ye doğal gazını kesme bildiriminde bulunduğunu deklare etti. OSB’lerdeki güç kesintilerini kıymetlendiren Tuncay, “Hayati sonuçlar ortaya çıkabilir. BOTAŞ, Başşehir Gaz, ‘Gazını kesmeye geliyorum’ dediğinde, çalışan bir firmada ani gaz kesintisi o firmada hayati ne üzere sonuçlar doğurur kestirmemiz mümkün değil. İş kazalarına sebep olabilir; patlama, çatlamalara sebep olabilir” dedi. Kesintilerin, çalışanları da etkileyeceğini belirten Tuncay, “Üretim sistemi kaybediyorsa bir ülkede, ülke de kaybediyor. O üretim zincirinde istihdam edilmiş beşerler da kaybediyor. Benim işletmem bir halkaysa ve ben o yükü taşıyamıyorsam öteki halkalar da bakılırsav yapamayacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘ÜRETİMİN DURMASI İNFİAL VE STOKÇULUĞU KÖRÜKLER’

Mevzuya ait konuşan Antalya Organize Sanayi Bölgesi Lideri Ali Bahar, ‘’Sözleşmeye ve akide bağlanmış birfazlaca siparişimiz bulunmaktadır. Firmalarımız büyük kayıp ve ziyana uğrayacaktır. Tarım, imalat ve lojistik kesimi günlük dönen, günlük muhtaçlıkları olan hayati kıymete sahip dallardır. Bu kesimlerin sekteye uğraması, ülke çağında büyük bir tedarik külfetini birlikteinde getirebilir. Ayrıyeten ülkede üretimin durması toplumda infiale niye olmakla bir arada stokçuluğu da körükleyebilir. Unutulmamalıdır ki bu tip belirsizlikler enflasyonda telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir’’ dedi.

GÜÇ KESİNTİSİ daha sonraSI ÇALIŞANLAR FİYATSIZ MÜSAADEYE ÇIKARILIYOR

Petrol-İş Sendikası Bilecik Durden Plastik Fabrikası İş Yeri Baştemsilcisi Taner Özker, endüstriye yönelik güç kesintisi niçiniyle mecburî fiyatsız izine çıkartılmakla karşı karşıya kaldıklarını söylemiş oldu. Özker, “Biz personeller olarak fiyatsız müsaadeye, türlü türlü yaptırımlara maruz kalıyoruz. Emekçiler şu anda soğuk ve çalışma ortamına uygun olmayan ortamlarda çalışmaya zorlanmaları devam ediyor. Şu anda 208 arkadaşımız bu türlü müsaadeye çıkartıldı. Şu anda yıllık müsaadelerini kullanıyorlar arkadaşlarımız mecbur olarak. Bu durum tarafımızdan hiç bir biçimde tasvip edilmiyor fakat maalesef kanun çerçevelerinde yaptırım oluyor. Devlet bünyesinde çalışan arkadaşlar idari müsaadeli sayılıyor ancak biz özel kesimde çalışan var ise yıllık izinlerimizden kullanılıyor yoksa kendi başına ne yaparsan yap” dedi. Endüstriye yönelik uygulanan güç kesintileri personel ve patronu olumsuz etkiliyor. Durden Plastik Fabrikası İş Yeri Baştemsilcisi Taner Özker şu an için OSB’lerde uygulanan doğalgaz ve elektrik kesintisinin bu türlü devam ederse konutlara de yansıyabileceğini söylemiş oldu.