Tamamen yeni işletim sistemi: Redox yakında kendi sunucusuna ve masaüstüne sahip olacak

celeron

Global Mod
Global Mod

1. Tamamen yeni işletim sistemi: Redox yakında kendi sunucusuna ve masaüstüne sahip olacak

Redox geliştiricileri Jeremy Soller ve Ron Williams, 2023’ün üçüncü çeyreği ve özellikle gelecek yıl için hedeflerini açıkladılar. Geçtiğimiz birkaç aydaki büyük ilerlemenin ardından, tamamen Rust’ta yazılan işletim sisteminin tüm parçalarını bir araya getirme yolundayız. Bu amaçla artık bir Redox ABI (Uygulama İkili Arayüzü) tanımlanmalı, derleme sisteminin kendisi Redox üzerinde çalışmalı, ancak her şeyden önce Kozmik Masaüstünü ve bir Redox sunucusunu kullanıma hazır hale getirmek istiyorsunuz.

Reklamcılık

Birincil Hedef: Redox Sunucusu

Redox Sunucusu, geliştirmede ilk kilometre taşı olacak çünkü masaüstünün aksine herhangi bir grafik uygulaması gerektirmiyor. Geliştirilmesi önceliklidir çünkü bitmiş bir sunucu sistemi sonuçta masaüstünün de temelini oluşturur. Redox Sunucusu öncelikle ağ donanımı alanında sürücülerden yoksundur. Redox GitLab’a bakıldığında hala açık olan inşaat sahalarının listesi oldukça uzun. IDE/SATA/NVMe, Intel ve bazı Realtek NIC’ler için temel sürücülerin yanı sıra çeşitli virtio sürücülerin de bulunması güven verici. Ancak Redox Server’ın yalın donanım üzerinde çalıştırılabilmesi için ACPI ve USB sürücülerinin tamamlanması gerekmektedir.

Yardım memnuniyetle karşılanır, geliştiriciler BSD sürücülerinin C koduna bir göz atmanızı önerir, çünkü bunlar zaten BSD lisansı altındadır. Bu, kodun Redox’un MIT lisansı ile lisans uyumlu olduğu ve her şeyden önce üreticilerin NDA’ları (Gizlilik Anlaşmaları) tarafından dayatılan herhangi bir kısıtlamadan muaf olduğu anlamına gelir. Geliştirme ekibi redoks sürücülerini geliştirmek için ilginç ipuçları sunuyor.

Redox sunucusu kullanıma hazır hale gelir gelmez ve Apache veya Nginx gibi uygulamalar portlandıktan sonra geliştiriciler Redox web sitesini bu sunucuda çalıştırmak isterler. İyi virtio sürücüleri sayesinde bu, başlangıçta EC2 veya DigitalOcean gibi bulut bulut sunucularında gerçekleşecek.

Pop!_OS tabanlı Redox Masaüstü

System 76’da çalışan Redox kurucusu Jeremy Soller öncelikle Kozmik Masaüstü üzerinde çalışıyor. Denver, Colorado merkezli şirket, Ubuntu tabanlı bir GNU/Linux olan kendi Pop!_OS gibi açık kaynaklı işletim sistemlerine özel olarak uyarlanmış dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve sunucular sunmasıyla biliniyor.

Pop!_OS’un masaüstü sürümü, GNOME’dan türetilen ve büyük oranda Rust’ta yazılan ve aynı adla yazılan bir masaüstü ortamıyla çalışır: Cosmic. Bir pencere yöneticisi olarak Redox, yine Rust’ta yazılmış olan kendi Orbit’ini kullanır. Taşınmış bir Wayland, gelecekte GTK, Qt veya Electron’a ve dolayısıyla çeşitli GNU/Linux uygulamalarına giden yolu açacak temel görevi görecek.

Derleme sistemi ve kararlı ABI için kendi kendine barındırma

Redox’un bir Redox sistemi üzerine kurulabilmesi için önce Rust derleyicisinin Redox’a taşınması gerekiyor; geliştiricilere göre bu da hâlâ sorunlara neden oluyor. GCC, Binutils ve benzeri olağan GNU araçları zaten çalışıyor. Python ve LUA da kısmen çalışıyor. Uzak gelecekte Rust’a ek olarak Go veya Elixir gibi diğer parçalar da taşınacak.

Redox’un istenilen sürüm 1.0’a ulaşmasından önce geliştiriciler Redox ABI’yi de tanımlamak istiyor. Örneğin FreeBSD’de olduğu gibi, ABI mümkün olduğunca kararlı tutulmalı ve böylece derleyiciyi tekrar çalıştırmaya gerek kalmadan eski yazılımların Redox’un yeni sürümlerinde çalıştırılmasına olanak sağlanmalıdır. Geliştiriciler, Redox C kütüphanesi relibc’yi dinamik olarak yüklenebilen bir arayüz olarak tasarlamak ve onu önceki doğrudan sistem çağrılarının yerine kullanmak istiyor.

Redox, Rust programlama dilinde (Google’ın KataOS’uyla aynı) yazılmış, güvenlik, kararlılık ve performansa odaklanan Unix benzeri bir mikro çekirdek işletim sistemidir. Redox, MINIX, Plan 9, BSD’ler ve SeL4’ten ilham almıştır ve mikro çekirdek veya kullanıcı modu sürücüleri gibi konseptlerinin bazı kısımlarını benimsemiştir. Redox, MIT lisansı altında ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Redoks, adını kimyadaki indirgeme-yükseltgenme reaksiyonlarından, daha doğrusu demirin korozyonundan alır: pas. Proje sayfasında pek çok bilgi var, “Hızlı Başlangıç” sizi kurulum için ayrıntılı belgelere (Redox Book) ve resimlere (demo, masaüstü, sunucu) götürür.

(akşam)

Haberin Sonu