Terör örgütü üyeliğinden gözaltına alınan İBB çalışanı tutuklandı

Samuag

New member
Terör örgütü PKK üyeliğinden gözaltına alınan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanı Şafak D. (30) tutuklandı.

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla gözaltına alınan Şafak D.’nin emniyetteki süreçleri tamamlandı.

Emniyetteki tabirinde suçlamaları kabul etmediği ve susma hakkını kullandığı öğrenilen zanlı, sıhhat denetiminden geçirilerek adliyeye gönderildi.

SÖZÜ ORTAYA ÇIKTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında tabiri alınan kuşkulu Şafak D. üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini ve fotoğraflardaki kişinin kendisi olmadığını belirterek, “hiç bir vakit PKK terör örgütü ortasında yer almadım. Bahse ait 1 yıl evvel tabir vermiştim. Terör örgütüyle irtibatım kelam konusu değildir” dedi.

TUTUKLANDI

Savcılık, sözünün akabinde şüpheliyi tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Sevk yazısında, kuşkulu hakkında 2021 yılında yapılan operasyonel çalışma kapsamında faal pişmanlık kararlarınca sözü alınan Roza Ahmed kod isimli Fatma Yiğit ile Hozan Serhat kod isimli Cahit Karagülle’nin teşhissiz beyanda bulunması üzerine soruşturmaya başlandığı aktarıldı.

Şafak D.’nin hakkındaki beyanlar üzerine yapılan tespitlerin akabinde gözaltına alındıktan daha sonra özgür bırakıldığı bilgisine yer verilen yazıda, soruşturma süreçleri devam ederken 2016’da Şırnak’ın Cizre ilçesinde PKK terör örgütü üyelerine ilişkin dokümanlar üzerinde yapılan deşifre çalışmaları sonucunda, örgüt üyelerinin fotoğraflarının ele geçirildiğine değinildi.

Yazıda, “Şüpheliye ilişkin olduğu bedellendirilen fotoğraf üzerinden İstanbul Vilayet Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafınca yapılan inceleme sonucunda kuvvetle mümkün tıpkı kişi olduğuna yönelik tespitlerin yapıldığı, şüphelinin beyanının, tüm bu tespitler karşısında hatadan kurtulmaya yönelik olduğu değerlendirilmiştir” denildi.

Şafak D. sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Uğraş Şube Müdürlüğü takımları, PKK faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında, İBB’de toplumsal hizmet uzmanı olarak çalışan Şafak D.’nin, 2016’da Şırnak’ta terör örgütü üyelerinden elde edilen dokümanlarda kırsal alanda elinde uzun namlulu silahla çekilmiş fotoğraflarının çıkması üzerine harekete geçmişti.

Polis grupları, 27 Nisan’da İBB Toplumsal Hizmetler Müdürlüğünün Üsküdar’daki Anadolu Yakası Toplumsal Yardım Ünitesi’nde çalışan zanlıyı gözaltına almıştı.