Üye listesi: Astım Derneği Excel dosyasını üye posta listesine gönderir

celeron

Global Mod
Global Mod
14 Haziran'da Alman Alerji ve Astım Derneği (DAAB) yanlışlıkla tüm üyelerinin tam listesini gönderdi. Haberler Online okuyucuların bu konudaki yorumlarını aldı. Dernek, kendi açıklamalarına göre dosyayı “iç idari hata nedeniyle” yaklaşık 10 bin üyesinin tamamına gönderdi. Ekteki Excel tablosu, aslında form mektuplarının gönderilmesi için tasarlanmış olup, tüm üyelerin e-posta adresi, adı, adresi ve doğum tarihi gibi verileri listelemiştir. Üyeler genellikle astım veya alerji hastalarıdır. DAAB şu ana kadar Haberler Online'ın sorularını yanıtsız bıraktı.

Reklamcılık

Kazara nakliye

DAAB daha sonra e-postanın alıcılarıyla tekrar iletişime geçerek e-postanın “yanlışlıkla” gönderildiğini belirtti ve verilerin silinmesini talep etti. E-postaya göre dosyada herhangi bir şifre, finansal veri veya sağlık verisi bulunmuyor. Kuzey Ren-Vestfalya (LDI NRW) Veri Koruma ve Bilgi Edinme Özgürlüğünden Sorumlu Eyalet Komiseri Bettina Gayk'in verdiği bilgiye göre, e-postanın “talihsiz bir insan hatası nedeniyle” gönderildiği anlaşılıyor. Gayk'a göre “normal koruma gerektiren kişisel veriler etkilendi”, yani “orta risk” söz konusu. Etkilenenleri bilgilendirmeye gerek yoktur.

Schleswig-Holstein'ın eski veri koruma görevlisi Thilo Weichert için sızıntı küçük bir risk teşkil etmiyor. Weichert, “Kötüye kullanım riskinin bağlı olduğu koşullar elbette önemlidir. Bu durumda, Genel Veri Koruma Yönetmeliği'nin 9. Maddesi kapsamında özellikle korunan hassas veriler açıkça etkilenmektedir” diye açıklıyor. Yalnızca veri koruma denetleme makamının değil, “aynı zamanda etkilenenlerin de sızıntı konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini, böylece verilerin olası kötüye kullanımına karşı kendilerini silahlandırabilmelerini” tavsiye ediyor.

(mack)