Web tarayıcıları: Firefox, eski Windows ve macOS desteğini sonlandırıyor

celeron

Global Mod
Global Mod
Hâlâ Windows 7, 8, 8.1 veya macOS 10.12, 10.13 veya 10.14 kullananlar yakında Firefox güncellemelerini alamayacak. Mozilla Vakfı şimdi bunu duyurdu. LTS sürümüne kısa bir geçişin ardından, destek nihayet 2024’te sona erecek.

Temmuz ayı başında piyasaya sürülmesi planlanan Firefox 115 sürümünün, eski işletim sistemlerini hâlâ resmi olarak destekleyen son sürüm olduğu söyleniyor. Geliştiriciler, Microsoft’un Ocak ayında Windows 7, 8 ve 8.1 desteğini sonlandırdığını ve bu nedenle, bilinen açıklardan yararlanmalar olmasına rağmen artık güvenlik güncelleştirmeleri almadıklarını açıklıyor. Microsoft’un resmi desteği olmadan, hizmet dışı bırakılan işletim sistemleri için destek Mozilla için pahalı ve kullanıcılar için tehlikelidir.

Firefox desteğinin sona ermesi eski macOS’u da etkiler

Daha eski macOS sürümleri, yani 10.12, 10.13 ve 10.14, resmi güvenlik güncelleme yönergelerine sahip olmayacaktı. Ancak Mozilla geliştiricileri, uygulamada Apple’ın en son üç işletim sistemi sürümünü desteklediğini açıklıyor. macOS 10.14 için en son güncelleme Temmuz 2021’de yapıldı. Diğer argümanlar Windows desteğinin sona ermesiyle aynı: Bilinen güvenlik açıkları kapatılmayacak, işletim sistemi üreticisi olmadan destek Mozilla için pahalıya mal olacak ve kullanıcılar tehlikede.

Eski macOS altında bile Firefox 115 yolun sonuna geldi. Mozilla, Eylül 2024’e kadar Firefox ESR 115 desteğini garanti etmek istiyor. Mozilla, ESR sürümünü etkilenen işletim sistemlerine otomatik olarak yüklemek istiyor.

Google Chrome veya Microsoft Edge gibi diğer web tarayıcılarına geçmek bir çözüm değildir. Bunlar, eski Windows sürümleri için desteği çoktan sonlandırmış olurdu.

(dmk)

Haberin Sonu