Yönetim: RHEL dahil 15 dağıtım için SUSE Yöneticisi

celeron

Global Mod
Global Mod
SUSECon konferansında bazı ürün güncellemeleri yapıldı: SUSE’nin Kubernetes için Sıfır Güven güvenlik platformu ilk, NeuVector artık 5.2 sürümünde mevcut. Ayrıca SUSE, büyük bulut hizmeti sağlayıcılarıyla çok çalıştı. Temmuz 2023’ten itibaren NeuVector, bulut devi Amazon AWS’nin pazarında da mevcut olacak. Azure ve Google Cloud bu yaz daha sonra gelecek.

Reklamcılık

Kubernet’lerden bahsetmişken: SUSE, CNCF projesi Akri’yi Edge platformunun 2.0 sürümüne dahil etti. Bu sayede bir Kubernetes kümesi, Nesnelerin İnterneti’ndeki öğeleri kaynak olarak kullanabilir, yani bunları bildirimsel olarak yönetebilir. GPU veya FPGA gibi cihazlar da Akri ile benzer şekilde entegre edilebilir. SUSE için bu, Nesnelerin İnterneti’nde Kubernetes dünyasından tanıdık yapılandırmaları ve tarifleri kullanmaya devam etmek için önemli bir adımdır.

Edge Solutions Genel Müdürü Keith Basil’e göre SUSE, Kasım ayı başlarında Chicago’da KubeCon Kuzey Amerika’yı hedefleyen Edge’de bu yıl iki yeni alt alan sunuyor. Birincisi, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT), ikincisi ise Kritik Görev Uç Noktası. Burada, özellikle test edilen tasarımlar, güvenlik ve düzenlemelere uygunluk açısından kapsamlı hazırlıklar yapılıyor gibi görünüyor – örneğin tıp veya havacılık düşünülebilir, ancak SUSE herhangi bir özel bilgi sağlamadı.

Yöneticiler için birçok ve önemli yenilik

SUSE köklerini unutmadı ve bu nedenle geleneksel ortamda da yenilikler oldu. SAP yöneticilerinin ömrü de işletim sisteminin en son SLES versiyonu ile iyileşiyor. SUSE, otomasyon ve gözlemlenebilirliğe özel olarak odaklandı. Bu şekilde, yüksek kullanılabilirliğe sahip bir kümenin yapılandırması sürekli olarak kontrol edilebilir ve gerekirse karşı önlemler alınabilir. Deneyimli sistem yöneticileri, yapılandırma kaymasının neden olduğu istenmeyen sürprizleri bilir. Ayrıca, BT ortamında yeni SAP örneklerinin ve ilgili altyapının otomatik olarak algılanması da yenidir.

4.3.6 sürümü ile yönetim aracı SUSE Manager artık 15 farklı Linux dağıtımını desteklemektedir. Red Hat’in (RHEL) yanı sıra Rocky Linux ve Alma Linux’un kurumsal amiral gemisinin güncel sürümü dahildir. SUSE Manager’ın sonbaharda AWS pazarında görünmesi planlanıyor. İlişkili abonelik modeli, iyi bilinen “Kullandıkça Öde” modelidir, zaten tamamlanmış kurulum ve kurulum sayesinde giriş eşiği düşüktür.

Reklamcılık

Pandemi nedeniyle yaklaşık dört yıl aradan sonra Münih’te düzenlenen SUSECon, 400’ün üzerinde katılımcıyla bir nevi aile buluşması oldu. Aynı zamanda yeni CEO Dirk-Peter (DP) van Leeuwen için de ilk konferanstı. Ayrıca ilk kez, önemli ve uzun süredir devam eden SUSE müşterilerinden karar vericiler için toplantılar ve sunumlar içeren sözde bir iş yolu vardı. Ne yazık ki, SUSECon 2024 ile ilgili hala bir bilgi yok.

iX Magazine'den daha fazlası

iX Magazine'den daha fazlası

(fo)

Haberin Sonu