ABD yapay zeka için güvenlik standartları geliştiriyor

celeron

Global Mod
Global Mod
ABD güvenli ve güvenilir yapay zekaya (AI) giden yolu göstermek istiyor. Geçtiğimiz yıl ABD otoritesi NTIA (Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi), yapay zekanın nasıl güven kazanması gerektiğini sordu. Şimdi hükümet ABD Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü'nü (USAISI) kuruyor. Bunun amacı, yapay zeka uygulamaları ve yapay zekanın ölçümü için standartlar ve kılavuzlar geliştirmektir.

ReklamcılıkSpesifikasyonlar bilimsel bulgulara ve ampirik deneyimlere dayanmalı ve “dünya çapında yapay zeka güvenliğinin temelini” oluşturmalıdır. UAISI, ABD standartlar otoritesi Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nde (NIST) bulunmaktadır. Çalışma, 200'den fazla şirket ve kuruluştan oluşan bir konsorsiyum olan ABD Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü Konsorsiyumu (AISIC) tarafından desteklenecek. Üyeler arasında yapay zeka geliştiricilerinin yanı sıra kullanıcılar, araştırma kurumları ve sivil toplum kuruluşları da yer alıyor.

Beş konu


Beş çalışma grubunda toplanırlar: risk yönetimi, sentetik içerik, yapay zeka performansının değerlendirilmesi, kırmızı ekip oluşturma (etik saldırılar aracılığıyla inceleme) ve diğer güvenlik sorunları. Ticaret Bakanı Gina Raimondo, AISIC'in yardımıyla geliştirilen ölçüm ve standartların ABD'nin “rekabet üstünlüğünü korumasına ve yapay zekayı sorumlu bir şekilde geliştirmesine” yardımcı olacağını umuyor. Beyaz Saray, yapay zekaya ayak uydurmak için herkesin aynı yönde bir araya gelmesi gerektiğini vurgulayarak tempoyu artırıyor.

Yeni enstitünün başkanlığını iki kadın yapıyor. Elizabeth Kelly ilk yönetmen olur, Elham Tabassi ise baş teknoloji sorumlusu (CTO) olur. Kelly bir avukattır ve ABD Başkanı Joe Biden'ın ekibinde ekonomi politikası, özellikle mali düzenleme ve teknoloji politikası üzerinde çalışmaktadır. Biden'ın yapay zeka şirketlerini düzenlemeye yönelik idari emrinin arkasındaki itici güç olarak kabul ediliyor. Bilgisayar bilimcisi Tabassi, NIST'te iyi bir yıl önce yayınlanan Yapay Zeka Risk Yönetimi Çerçevesinin geliştirilmesine zaten öncülük etti.


(ds)Haberin Sonu