Aldi balkon santrali: O yüzden almazdık

celeron

Global Mod
Global Mod


  1. Aldi balkon santrali: O yüzden almazdık

Çıkış gücü 600 watt’a kadar olan küçük fotovoltaik sistemleri çevreleyen yutturmaca bir yıldır kesintisiz devam ediyor. Setler, birkaç aydır hırdavatçılarda veya indirim yapanların çevrimiçi mağazalarında bulunuyor. Ancak 1 Haziran’da başka bir prömiyer daha var: Aldi-Nord daha sonra bir balkon enerji santrali satmak istiyor – ve sistemleri yalnızca çevrimiçi mağazada sunan rakibi Netto’nun aksine, Aldi bunları piyasada bulunduruyor. 469 Euro olan paket fiyatına balkon korkuluğu montajı ve devreye alınması için ihtiyacınız olan her şey dahil olmalıdır.


Teslimat kapsamı


Aldi paketi, her biri 175 watt’lık (birlikte 350 watt tepe, tepe güç) iki adet 116 × 75 santimetrelik güneş modülü, uyumlu MC4 uzantıları, balkon korkulukları için bir montaj kiti ve 5 metre kablolu 600 watt’lık bir invertör içerir. Aldi, standart uyumlu bağlantıyla ilgili mevcut tartışmayı bekliyor ve setini henüz standarda uymayan ve tipik dış mekan prizlerine uyan koruyucu bir kontak fişi ile donatıyor.

İnvertör, ABD’li üretici NEP’den geliyor ve Aldi’ye göre iOS ve Android için NEPViewer akıllı telefon uygulaması aracılığıyla ücretsiz verim izleme sunuyor. Ancak bunun çalışması için kurulum alanında WLAN alımı olmalıdır. Aldi, çevrimiçi açıklamasında cihazın özel adını vermiyor, ancak ithalatçı “MMI 600” adını veriyor. Cihaz için TÜV-Süd’den VDE-AR-N 4105:2018’e göre bir uygunluk sertifikası da mevcuttur. VDE-AR-N 4105, güneş enerjisi invertörleri dahil olmak üzere enerji üretim sistemleri için şu anda Almanya’da geçerli olan bağlantı yönergesidir.

Kısa ve opak


Ancak, paketin tamamı tamamen dengeli görünmüyor. Aldi, 600 watt’lık invertöre sahip yalnızca iki adet 175 watt’lık güneş enerjisi modülü içerir. Evirici yalnızca yarı kapasiteye kadar kullanılıyor ve elde edilebilecek 350 watt’lık çıkış gücü de fiyatın hakkını vermiyor. Diğer teklifler göz önüne alındığında, 300 ila 350 avro uygun olacaktır. Aldi teklifinde, diğer modüllerin daha sonra ayrı parçalar olarak – ancak yalnızca çevrimiçi mağazada – satışa sunulacağına dikkat çekiyor.

Daha sorunlu: Güneş modüllerinin nereden geldiği ve kimin 25 yıl performans garantisi sunduğu, uzun araştırmalara rağmen belirsizliğini koruyor. Aldi, setin “Solovoltaik” tarafından yapıldığını belirtiyor. Bir fotovoltaik modül üreticisi değil, yalnızca Alman ithalat şirketi monolith GmbH’nin markasıdır. Solovoltaik çıkartmaları, en azından Aldi’nin web sitesinde, panellerin arkasına yapıştırılmıştır.

Aldi teklifindeki garanti bilgileri de bir o kadar net değil: güneş enerjisi modüllerinde 25 yıl performans garantisi, malzeme ve işçilikte 10 yıl, ancak yalnızca 3 yıl “üretici garantisi”. İkincisinin diğer garantilerden ne kadar farklı olduğu ve acil bir durumda kiminle iletişime geçileceği bizim için yeterince net değil.Etikete göre güneş modülünün üreticisi “Solovoltaik”tir. Ancak marka bir modül üreticisi değil ithalatçı bir firmaya aittir.Daha iyi planlayın


Balkon santralleri oyuncak değildir ve ayrıca indirimli bir mağazadan geçerken almanız gereken bir şey değildir. 350 watt’lık bir sistemin aşırı fiyatı ve solar modülün opak üretici yapısı, Aldi teklifini kaçırmamamız için iyi nedenler. Piyasadaki teklif, yalnızca hantal modülleri kurmakta zorluk çeken müşteriler için ilgi çekicidir.

Ayrıca küçük bir fotovoltaik sisteme biraz beyin gücü yatırmalı ve onu satın alıp kurmadan önce biraz araştırma yapmalısınız. Özellikle güneş modülleri için verilen teklifin iyi düşünülmesi gerekiyor, sonuçta yatırımın gerçekten değerli olması için güneşte onlarca yıl hayatta kalmaları gerekiyor. Burada hangi planlama adımlarının önemli olduğunu ayrıntılı olarak özetledik.


(ama)Haberin Sonu