Alman video konferans sağlayıcısından Microsoft Teams hakkında AB şikayeti

celeron

Global Mod
Global Mod
Karlsruhe’den Alfaview şirketi şöyle yazıyor: “Yazılım düzenleyici Microsoft, ofis paketiyle üretkenlik yazılımı pazarına hakim oldu. Microsoft, video ve iletişim çözümlerinin alternatiflerini etkinleştirmeden ayrı hizmet ekiplerini Microsoft 365’e entegre etti,” diye yazıyor, “Microsoft, pazardaki bu baskın konumu Ftware’i, ekiplere bir dizi ve dolayısıyla karşılık gelen iletişim yazılımları için pazarda rekabet avantajı sağlamak için bir manivela olarak kullanıyor. Bu rekabet avantajı haksızdır çünkü ekiplerin performansı veya kalitesiyle hiçbir ilgisi yoktur.”

ReklamcılıkAlfaview, işletmeler ve diğer kuruluşlar için video konferans ve işbirliği yazılımı sunar. Bu da şirketi Microsoft Teams ile rekabete sokuyor. Microsoft, bu ürünü MS Word, Excel, Outlook, Powerpoint ve diğer bazı programların (“Microsoft 365” olarak dağıtılan) Office paketi ile birlikte standart olarak 2017’den beri dağıtmaktadır. Microsoft 365’e abone olursanız, sormadan ekipleri alırsınız. Office programlarına çeşitli bağlantılar dahil edilmiştir – ancak Microsoft, Alfaview gibi diğer video konferans programlarına bu tür bağlantılara izin vermemektedir. Ne de olsa, ekiplerin işletme maliyetlerinin fokurdayan Office lisansı geliriyle karşılanması gerekiyor.

Bu nedenle Alman rakip gruplandırmanın yasa dışı olduğunu düşünüyor. Aslında, bir şirketin bir pazardaki gücünü başka bir pazarda avantaj elde etmek için kullanması rekabet hukuku kapsamında hoş karşılanmaz. Alfaview şimdi AB Komisyonu’nun antitröst işlemlerinde böyle bir yasa ihlali olup olmadığını araştırmasını istiyor. Alfaview Perşembe günü Brüksel’de şikayette bulundu.

Slack şikayeti üç yıl önce


Bunun getirdiği şey açıktır. O zamanki Kanadalı şirket Slack, üç yıl önce AB’ye Microsoft’a karşı bir rekabet şikayetinde bulundu. Slack ayrıca Microsoft’u “yasa dışı ve rekabete aykırı” davranmakla suçluyor. Ancak AB antitröst yetkililerinin Microsoft’u ekipler hakkında soruşturduğu ancak bu hafta sızdırıldı.

Ve bu bile gerçek bir antitröst vakası değil. Bunun yerine Microsoft’un, bir Microsoft 365 lisans sahibinin ekiplere ihtiyacı yoksa AB Komisyonu’na küçük bir indirim teklif ettiği söyleniyor. Bunu yaparken, veri şirketi antitröst işlemlerinden kaçınmak istiyor.


Önerilen Haber Amaçlı İçerikOnayınız ile harici bir anket (Opinary GmbH) buraya yüklenecektir.Anketleri her zaman yükle

Anketi şimdi yükle
Bu haber, Karlsruhe’deki Alfaview’de bir alarmı tetikledi. Alman şirket, Microsoft’un önerisinin “tamamen yetersiz” olduğunu söylüyor. AB Komisyonu’na yapılan şikayet, bunun altını çizmeyi amaçlamaktadır. Alfaview, Brüksel’e daha fazla bilgi gönderir ve yetkili makamın Microsoft’a karşı derhal önlemler başlatmasını umar. Çünkü mevcut dağıtım sistemi AB’de yeniliği engellemektedir.

Reklamcılık

Alfaview’in talepleri


Alfaview’in temel gereksinimi, tüm pazar segmentlerinde ekiplerin gerçek maliyetlere dayalı şeffaf fiyatlandırmasıdır. Microsoft ayrıca, reklamcılıkta ekipli ve ekipsiz paketlerin reklamını eşit şekilde yapmaya zorlanmalıdır. Ve Teams, diğer Office programlarıyla birlikte çalışabilirlik için açılmalıdır.

Sağlayıcının hiçbir teknik neden olmaksızın zorla Microsoft 365 ile paketlediği tek Microsoft hizmeti Teams değildir. Almanya, Avusturya ve diğer AB ülkelerindeki tüketiciler Microsoft’un Onedrive bulut depolamasını kullanmak isterse, bu yalnızca Microsoft 365 Basic ile, yani Office programları ile paket fiyatına mümkündür.

Alfaview, Berlin veri koruma makamının 2021’de yasal olarak uyumlu olduğunu onayladığı birkaç video hizmetinden biridir. Microsoft hizmetleri Teams ve Skype, Cisco Webex ve Google Meet gibi diğer büyük isimler gibi kontrolü geçemedi. Bu arada Google, Meet’teki özellikleri Google Duo’ya aktardı ve Duo’nun adını Meet olarak değiştirdi.

Google’ın mesajlaşma cümbüşü için şunu okuyun: Google Meet Duo oldu Meet oldu


(ds)Haberin Sonu