Anket: Pek çok şirket hâlâ üretken yapay zeka konusunda şüpheci

celeron

Global Mod
Global Mod
Bitkom dijital derneği tarafından yapılan bir anketin gösterdiği gibi, Almanya’da operasyonlarında yapay zeka kullanan şirketlerin sayısı oldukça yavaş artıyor. Buna göre şirketlerin yüzde 15’i, geçen yılki yüzde dokuza kıyasla artık yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Şirketlerin yarısından fazlası (yüzde 52) hâlâ operasyonlarında yapay zekanın bir sorun olmadığını söylüyor; geçen yıl bu oran yüzde 64’tü. Üçte ikisi (yüzde 68) genel olarak yapay zekanın geleceğin en önemli teknolojisi olduğunu düşünüyor; Öte yandan yüzde 29’u bunu fazlasıyla abartılmış bir abartı olarak görüyor. Bitkom’a göre anket temsili nitelikte; Tüm sektörlerden 20 veya daha fazla çalışanı olan 605 şirkete anket uygulandı.

ReklamcılıkAnkete katılan şirketler öncelikle metin analizi ve anlamanın kullanımına büyük, hatta çok büyük bir potansiyel atfediyor (yüzde 84). Yüzde 74’ü için konuşma tanıma büyük bir potansiyele sahip ve yüzde 70’i metin, resim veya müzik oluşturmak için üretken yapay zekayı kullanıyor.

Bunların hepsi sadece abartı mı yoksa gelecek mi?


Ancak pek çok şirket üretken yapay zekanın potansiyelinden yararlanmak istemiyor: şu anda yalnızca yüzde ikisi bunu kullanıyor, yüzde 13’ü bunu yapmayı planlıyor. Yüzde 23’ü bunu hayal edebiliyordu, yüzde 37’si bunu düşünmemişti bile. Şirketler uygulama alanlarını raporlar, çeviriler ve diğer metinlerle destek (yüzde 82), görüntü oluşturma gibi pazarlama görevleri (yüzde 59) ve kod oluşturma gibi BT departmanında kullanım (yüzde 58) olarak görüyor.

Bitkom’a göre üretken yapay zekayı değerlendirirken de çok farklı görüşler vardı: Yüzde 42’si teknolojiyi kullanan şirketlerin rekabet avantajına sahip olduğunu söyledi. Hatta yüzde 19’u iş modellerinin tamamen dönüştürülmesini bekliyordu. Öte yandan yüzde 51’i üretken yapay zekanın muhteşem göründüğünü ancak şirketlere pek faydası olmadığını düşünüyor.

Ayrıca üretken yapay zekanın çalışanlara ne getireceği konusunda da henüz bir fikir birliği yok gibi görünüyor: Yüzde 30, üretken yapay zeka kullanımının personelin işten çıkarılmasıyla sonuçlanacağını bekliyordu. Yüzde 29’u bunun vasıflı işçi eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacağını düşünüyordu. Yüzde 29’u da yapay zeka araçları sayesinde çalışan verimliliğinde artış bekliyordu.


(akşam)Haberin Sonu