Apple Vision Pro parçalara ayrıldı: Onarılabilirlik böyle bir şey

celeron

Global Mod
Global Mod
ABD'li onarım hizmeti sağlayıcısı iFixit'in istediğini yapması halinde, çok daha fazla cihazın Apple Vision Pro gibi harici bir bataryaya sahip olması muhtemeldir. Şirket, sözde sökme işlemiyle Cupertino'nun ilk uzamsal bilgisayarını tek tek parçalarına ayırdı ve zayıf noktaları, tasarımı ve aynı zamanda kendi kendini onarma meraklılarının bakış açısından güçlü yanlarını gösterdi. Pilin değiştirilebilirliği olumlu olarak değerlendiriliyor, ancak öncelikle ağırlığı azaltmayı amaçlıyor – ilk korkuların aksine, bağlantı kablosu bile kolayca çıkarılabiliyor.

ReklamcılıkParçalara ayrılırken asıl odak noktası Vision Pro'nun, EyeSight işleviyle kullanıcının gözlerini görüntüleyebilen ve böylece bir tür görüş olanağı sağlayan ön ekranıydı. Bu özellik Apple'ın kulaklığını rakiplerinden ayırıyor ancak ilk incelemeciler kulaklığı çok karanlık ve loş ışıklı olmakla eleştirdi. Bunun nedeni Apple'ın merceksi bir efekt kullanmasıdır. Işığın kırılması ve çeşitli video sinyallerinin yardımıyla gözlerin üç boyutlu görünümü elde edilir – ancak bu aynı zamanda çözünürlük ve parlaklık açısından bazı dezavantajları da gerektirir.Aşil'in onarılabilirlik topuğu


iFixit, ekrana “onarımlarda Aşil topuğu” diyor. Ekran üç katmandan, bir uzatma katmanından, mercek şekilli bir katmandan ve OLED ekranın kendisinden oluşur. Dış cam yapıştırılmıştır ve ancak çok fazla zaman ve ısı ile hasar görmeden çıkarılabilir.

Onarım uzmanları, içeride, diğer şeylerin yanı sıra, maliyeti en az 3.500 dolar olan cihazın lenslerini kullanıcının gözlerine otomatik olarak hizalayan küçük motorlar buldu. M2 çipine, OLED ekranlara ve ilk kez kullanılan gerçek zamanlı işlemci R1'e giderken bir takım vidaların, kelepçelerin ve kayışların gevşetilmesi gerekti. Çaba o kadar büyüktü ki, sensör ve mercek düzenekleri ancak bir sonraki adımda daha ayrıntılı olarak incelenecektir. Bununla birlikte, meslekten olmayanlar için onarılabilirlik kararı zaten verildi.

Hangisini düzeltmek kolaydır


Harici pil ile Vision Pro arasındaki kablo bağlantısı, bir tür daha büyük Lightning konektörüyle gerçekleştirilir; böylece pil üzerindeki kablo, iPhone'daki SIM kartı çıkarmaya yönelik araç kullanılarak çıkarılabilir. Smart Battery Pack'in metal kılıfında üç adet iPhone pili bulunuyor; aksesuarın ağırlığı toplam 353 gram. Kayışların üzerinde kolayca değiştirilebilen hoparlörler de onarım açısından avantajlı sayılıyor.


(mki)Haberin Sonu