Ayrıntılı iyileştirmelerle geliştirme ortamı Eclipse 2023-09

celeron

Global Mod
Global Mod


  1. Ayrıntılı iyileştirmelerle geliştirme ortamı Eclipse 2023-09

Java, C/C++, TypeScript/JavaScript, PHP ve diğer programlama dilleri için açık kaynak IDE olan Eclipse, 2023-09 sürümünde yayımlandı. Üç aylık sürüm, özellikle Java ve Maven’de çoğunlukla küçük iyileştirmeler getiriyor. Aralık ayındaki bir sonraki sürüm için, ön sürüm olarak zaten kurulabilen Java 21 desteği üzerinde çalışılıyordu. Yeni olan, React ve Angular web çerçevelerine ek olarak Vue.js’nin de artık desteklenmesidir.

ReklamcılıkSonraki kurulum için Java 21 desteği


Java sağlayıcılarının Java 17, 11 ve 8 ile aynı uzun vadeli desteği (LTS) vaat ettiği, önümüzdeki hafta yayınlanacak olan Java sürüm 21 için büyük ölçüde tamamlanmış destek, henüz Eclipse Sürüm 2023’ün bir parçası değil – 09. Önceki sürümlerde olduğu gibi, Java 21 desteği de muhtemelen yalnızca yeni Java sürümü yayınlandığında Eclipse Marketplace üzerinden kurulum için mevcut olacaktır.

Java ve Maven


İkili, sekizli veya onaltılık gösterimdeki sayılar için, Java düzenleyicisi artık fareyle bunların üzerine gelindiğinde değeri ondalık ve onaltılık gösterimde görüntülüyor. Yeni hızlı yardım “Satır içi yöntemle değiştir”; Ctrl+1 Kullanımdan kaldırılmış olarak işaretlenen yöntem çağrılarını güncellemek için kullanılır. Eski yöntemin Javadoc açıklaması bunun yerine hangi yöntemin kullanılması gerektiğini belirtiyorsa ve bunun yerine kullanılması gereken yöntem gerçekten kullanımdan kaldırılmış yöntemde kullanılıyorsa kullanılabilir.

Ayrıca, şu adresten de erişilebilen “Lambda ifadesine dönüştür” hızlı onarımı da geliştirildi: Ctrl+1 bir işlevi uygulayan anonim sınıflar için çağrılabilir. Mümkünse, yalnızca anonim bir sınıfı bir lambda ifadesine basitleştirmekle kalmaz, aynı zamanda bir adım daha ileri giderek onu bir yöntem referansıyla değiştirir. Bu işlevsellik, kaydetme sırasında veya birden fazla dosyaya, pakete veya projeye otomatik olarak uygulanabilmesi için bir temizleme işlevi aracılığıyla da mevcuttur.JavaScript ve TypeScript


“Kurumsal Java ve Web Geliştiricileri için Eclipse IDE” içerisinde yer alan ve daha sonra kurulabilen Eclipse Wild Web Developer, JavaScript ve TypeScript gibi çeşitli web teknolojilerine destek sunuyor. JavaScript/TypeScript kitaplıkları React ve Angular’a ek olarak, Vue.js artık sözdizimi vurgulama, doğrulama, biçimlendirme gibi işlevlerle de destekleniyor. TypeScript için artık sürüme kadar desteklenen küçük iyileştirmeler ve hata düzeltmeleri de mevcut. 5.1 ve JavaScript. Örneğin, örtülü olarak “tanımsız” döndüren dönüş ifadeleri olmayan bir fonksiyon durumunda, belirli bir “tanımsız” dönüş değeri artık hatalı bir şekilde dönüş ifadelerinin yokluğunu istemeyecektir.

Eclipse gelişimi için Eclipse


Eclipse tabanlı uygulamaların geliştirilmesine yönelik basitleştirmeler de bulunmaktadır. Bunların artık yalnızca özelliklerden veya eklentilerden oluşması gerekmiyor; artık her ikisinin bir karışımından da oluşabiliyor. Daha önce olduğu gibi gerekli eklentiler ve özellikler Eclipse’in kendi p2 depolarından, Eclipse kurulumlarından ve Maven depolarından veya artık OSGi depolarından da edinilebiliyor.

Yükseltme veya İndirme


Windows, Linux ve macOS için farklı amaçlara yönelik on bir genişletilebilir temel geliştirme ortamı paketi mevcuttur. Tüm paketler Java ve Git içerir, Java IDE paketleri de Maven ve Gradle içerir ve bu nedenle herhangi bir ek yazılım yüklemeye gerek kalmadan anında kullanıma hazırdır. Eclipse IDE paketleri Eclipse Installer aracılığıyla kurulabilir veya ZIP dosyaları olarak indirilebilir. Geliştiriciler mevcut bir Eclipse IDE’yi kullanabilir Yardım | Güncellemeleri kontrol et Güncellemek için. Bu sürümde yer alan Eclipse projelerindeki yenilikler ve daha fazla bilgi Eclipse IDE web sitesinde bulunabilir.


(harita)Haberin Sonu