Bakan Kirişci deklare etti: 48 yıl daha sonra Anadolu leoparı görüldü

Samuag

New member
Anadolu leoparı 48 yıl daha sonra bir daha görüldü.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Orman Genel Müdürlüğü’nde (OGM) ‘Dünya Biyoçeşitlilik Günü’ aktifliğine katıldı.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın, biyolojik çeşitliliğin kesiştiği coğrafya olduğunu kaydeden Bakan Kirişci, en son 1974 yılında görülen ve kuşağının yok olduğu düşünülen Anadolu leoparının yine görülmeye başlandığını belirtti.

Kirişci, “Ülkemizde en son 1974 yılında görülen ve jenerasyonunun yok olduğu düşünülen Anadolu leoparının tekrar görünmeye başladığını artık biliyoruz. Bunun sayısının artırılmasının yerinde olacağını düşünüyorum. Fotokapan teknolojisiyle bu hayvanları rahatsız etmeden varlığını belirlemiş olduk” dedi.
Biyolojik çeşitliliğin ekonomik zenginliğe çevrilmesinin kıymetine değinen Kirişci, “Bunu daha ziyadesiyle gerçekleştiriyor olmamız gerekir. Buna ait bilgilerin kayıt altına alınması, bunların bilgi tabanında buluşturulması, bu bilgi tabanını muhtaçlığı olan herkese açılması, kullandırılması olağan olarak değerli lakin kâfi değil. Bu bilgilerle yetinmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.
Kirişci şöyleki devam etti:

”Biyoçeşitlilik konusunda da öbür mevzular üzere eğitim gerektiğini düşünüyorum. Toplum olarak gerekli eğitimleri almamız gerekiyor birebir vakitte ilkokul çağından başlayarak. Bir başka bahis da öbürleri bizim sırtımızdan milyarlarca dolar yarar elde ederken bunların kaynağı bizim endemik tiplerimiz olduğu biçimde buralardan ekonomik olarak istifade edemeyen ülke pozisyonundayız. Buna da müsaade etmememiz gerekir. Taslak formunda hazırlanan bir çalışma var, bunu milletvekili arkadaşlarımızla paylaşıp teklif olarak Meclis’e sunmuş olacağız”