Bodrumda otoparka teşvik geldi

Professional

New member
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle büyüklüğü 5 bin metrekare ve üzeri parklara, kamuya ilişkin 112 acil ambulans istasyonu ile aile sıhhati merkezi; 2 bin 500 metrekare ve üzeri parklara ise aile sıhhati merkezi yapılabilecek.

11 unsurluk yönetmelik değişikliğinin en kritik unsurlarında biri bodrum otoparklarına getirilen teşvik oldu. Buna nazaran uygulamada binaların bodrum katlarına yapılması mecburî olan otopark alanları, inşaat için verilen emsal müsaadesinden muaf tutuluyordu. Dün yapılan değişiklikle bodrum katlarına yapılacak zarurî otopark alanının iki katı alan emsalden muaf hale getirildi. Yani bir müteahhit birinci bodrum kata yapacağı mecburî 10 araçlık otopark yerine, ikinci bodrum kata da inerek 20 otopark daha yaptığında emsale dahil edilmeyecek. Ön bahçelerde yer altına, parsel hududuna 3 metreden çok yaklaşmamak kaydıyla, ön bahçenin yarısına kadar mecburî otopark yapılabiliyordu. Lakin dün yapılan değişiklikle bir daha parsel hududuna 3 metreden çok yaklaşmamak kaydıyla, ön bahçenin kalan kısmının tamamına (zemin altına) zarurî olmayan otopark yapılabilecek. Yönetmeliğin “Ön bahçe arası 7 metreye çıkarılmak kaydıyla, bina cephesinden itibaren 2 metre haricinde kalan kısım ön bahçede açık otopark yapılabilir” kararı ise kaldırıldı.

İSKAN PROBLEMİNE ÇÖZÜM

Yönetmeliğin değişikliklerinden birini de fabrikalar, büyük sanayi alanlarındaki ruhsatsız olan fakat imar barışına başvurarak ‘yapı kayıt belgesi’ almış olanlar için yapıldı. Buna göre elinde yapı kayıt evrakı olan fabrikalar, sanayi siteleri başta olmak üzere tüm yapı sahipleri, binalarına müsaade almak kaydıyla, güneş güç sistemi kurabilecek.

Bir başka hususla de sitelerde ya da bir apartmanda oturanlardan birinin ruhsata alışılmamış olarak balkonu genişletmesi durumunda başka konut sahiplerine ‘iskan-oturma izni’ verilemiyordu. Dün yapılan değişiklikle yapı kayıt dokümanı alanla bir arada site ya da apartmandaki tüm konut sahiplerine iskan müsaadesi verilebilecek.

KONUT ARZI ARTACAK

Değişiklikle 31 Ekim 2022 tarihindilk evvel ‘ticaret yahut merkezi iş alanı’ kullanımlı olan ve plan notlarında konut yahut rezidans yapılabileceğine dair karar bulunan yerlerdeki ofisler konuta çevrilebilecek. Yetkililer, bu kararla bilhassa İstanbul, Ankara ve İzmir üzere büyükşehirlerde yeni konutların piyasaya arz edilebileceğine dikkat çektiler.