BOTAŞ’tan tarife değişikliği: Yıllık artırım oranı yüzde 435’e yükseldi

RAM

New member
BOTAŞ’tan tarife değişikliği: Yıllık artırım oranı yüzde 435’e yükseldi
BOTAŞ’ın ocak ayı için yayınladığı tarifelerin açıklamasında yapılan değişiklikle, yılda 300 bin metreküpün üzerinde gaz tüketen ve gazı elektrik üretimi dışında kullanan tüketici kümesine uygulanan kademeli tarifenin uygulanma biçimi değiştirildi.


Sözcü’den Emre Deveci’nin aktardığı habere nazaran, kelam konusu sanayi tüketicilerine aylık bazda yapılan artırım oranı yüzde 50’den yüzde 80’e çıkartılmış oldu.


Tarife değişti artırım oranı arttı


Yıl başında açıklanan tarifede, senede 300 bin metreküpün üzerinde gaz tüketen sanayi kuruluşlarına, geçen yılın ocak ayındaki tüketimleri temel alınarak kademeli bir tarife uygulanması öngörülüyordu.


Buna nazaran kuruluşlar, geçen yıl ocak ayındaki tüketimlerinin yüzde 60’ına kadar olan kısmı için bin metreküp başına 6 bin 300 lira, bunu aşan ölçüler için de 9 bin 450 lira ödeyecekti. Yapılan değişiklikle, tarife hesaplamasında artık geçen yıl ocak ayındaki tüketim temel alınmayacak.


Bunun yerine, sanayi kuruluşunun bu ay sonunda gerçekleşecek fiili tüketimi baz alınacak ve bu tüketimin yüzde 60’ı için bin metreküp başına 6 bin 300 lira, yüzde 40’ı için ise bin metreküpte 9 bin 450 lira ödenecek. Yani endüstricinin faturası her halükarda bu iki bedelin yüklü ortalaması olan 7 bin 560 TL üzerinden hesaplanacak. Bu da ay başında açıklanan artırımın yüzde 50’den yüzde 80’e çıkması manasına gelecek.


Bu artırımla birlikte, sanayicilerin tüketimlerini geçen yılın ocak ayı tüketimine nazaran yüzde 60 ile sonlandırıp düşük olan tarifeden yararlanma hakkı da elinden alınmış oldu.


Yıllık artış yüzde 435’e yükseldi


Yapılan son artırımla birlikte sanayi tarifesinde son bir yıldaki artış yüzde 435 oldu. Geçen yılın ocak ayında endüstriciler her bin metreküp gaz için 1.414 lira ödüyorlardı. Yapılan peş peşe yapılan artırımlarla birlikte bu sayı yüzde 435 artışla 7.560 liraya yükselmiş oldu.

Haber Sitelerinden Alıntıdır.