BT güvenliği olayı: Varta üretimi durdurdu | çevrimiçi

celeron

Global Mod
Global Mod
Pil üreticisi Varta AG bu hafta Salı günü bir BT saldırısının kurbanı oldu. Daha sonra BT sistemleri ve üretim kapatıldı. Şirket şu anda olayı araştırıyor.

Reklamcılık

Varta AG, geçici bir duyuruyla ilk bilgileri sağlar. Buna göre, beş üretim tesisinin tamamı ve yönetim etkilendi. Güvenlik nedeniyle BT sistemleri ve dolayısıyla üretim de “proaktif olarak geçici olarak” kapatıldı ve internet bağlantısı kesildi.

Varta AG: Soruşturmalar sürüyor

Bunun ne tür bir saldırı olduğu henüz bilinmiyor. “BT sistemleri ve etkinin boyutu şu anda kontrol ediliyor. Veri bütünlüğünü sağlamak için en büyük özen gösteriliyor” diye yazıyor şirket. Varta, özel duyurusunda şunları ekledi: “Gerçek hasarın boyutu şu anda henüz belirlenemiyor.” Şirket, Almanya'nın yanı sıra Romanya ve Endonezya'da da üç noktada üretim yapıyor.

Şirketin verdiği kısa bilgilerden bunun bir fidye yazılımı saldırısı mı olduğu, yoksa fidye talebi mi olduğu belli değil. Raporun hazırlandığı tarihte en aktif siber çetelerin darknet sayfalarında Varta'ya zorla girildiğine dair bir kanıt bulunmuyordu. Şirket ayrıca “bu tür durumlara yönelik” bir acil durum planı doğrultusunda “gerekli önlemlerin ivedilikle alındığını” açıklıyor. “Hemen kurulan bir görev gücü, normal operasyonları olabildiğince hızlı bir şekilde geri yüklemek ve olayı işlemek için siber güvenlik uzmanları ve veri adli tıp uzmanlarının desteğiyle çalışıyor.”

BT saldırıları giderek daha fazla tanınmış şirketi vuruyor. Yalnızca son iki hafta içinde Schneider Eletric, Orta Frankoniyen klinikleri ve Soest bölgesindeki bir grup klinik bu tür saldırıların kurbanı oldu.

Fidye yazılımı saldırıları artık en yaygın güvenlik olaylarından biri. Saldırganların taktik ve yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve kendi BT altyapınızı nasıl daha dayanıklı hale getirebileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, 21 ve 22 Şubat tarihlerinde “Fidye Yazılımı – Saldırıları Anlamak ve Başarılı Bir Şekilde Engellemek” konulu güvenlik web seminerine katılabilirsiniz.

(DMK)

Haberin Sonu