Bundeswehr, izinsiz drone uçuşlarını giderek daha fazla tespit ediyor

celeron

Global Mod
Global Mod


  1. Bundeswehr, izinsiz drone uçuşlarını giderek daha fazla tespit ediyor

Bundeswehr, Almanya'daki lokasyonlarında izinsiz drone uçuşlarını giderek daha fazla fark ediyor. Ancak bu şüpheli casusluk faaliyetlerine son vermenin bir yolu henüz bulunamadı. Sorun uzun zamandır biliniyor. Bundeswehr Bölgesel Komutanlığı sözcüsü, yazılı bir talebe yanıt olarak Alman Basın Ajansı'na “Bu tür olayların sayısı son zamanlarda arttı” dedi.

ReklamcılıkBu bağlamda, olası casusluk girişimlerine karşı askerlerin artan dikkatine ve casusluğu önlemenin oldukça basit bir yöntemine de değindi: “İHA kullanarak casusluğa karşı korunmak için Bundeswehr, koruma düzeyini artırmak için çok sayıda önlem aldı. ; örneğin, görüş alanından korunan ve/veya kapalı alanlarda yürütülen projeler.”

Askeri Karşı İstihbarat Servisi'ne (MAD) göre, Bundeswehr'in yerlerini gizlice gözlemleme ve muhtemelen fotoğraf veya video çekme yönündeki iddialar, diğer şeylerin yanı sıra Ukraynalı askerlerin Almanya'daki eğitimine odaklanıyor.

Karmaşık yargı sorunları


Diğer şeylerin yanı sıra, Bavyera'daki Wildflecken'de, Grafenwöhr'de ve Rhineland-Pfalz'daki Idar-Oberstein'da ve Saksonya-Anhalt'taki Altengrabow askeri eğitim alanında şüpheli vakalar kaydedildi. DPA'nın edindiği bilgilere göre şu ana kadar federal bir bölgenin yakınında bir drone pilotunun tutuklanmamış olması da karmaşık sorumluluklarla ilgili olabilir. Bölge Komutanlığı'na göre, Bundeswehr üyelerinin Bundeswehr'e karşı işlenen suçları önlemelerine ve aynı zamanda kanunun gereklilikleri dahilinde insanları gözaltına almalarına izin veriliyor. Bu şekilde ele geçirilen dronlar, gerekirse daha detaylı soruşturma için polise teslim edilecek.

Ancak Bundeswehr mülkleri dışında polis kovuşturma ve gerekirse tutuklamadan sorumludur. Federal İçişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü Alman Basın Ajansı'na şunları söyledi: “Prensip olarak, Bundeswehr lokasyonlarında şüpheli drone uçuşları durumunda polis tedbirlerinden eyalet polisi sorumludur.”

Henüz kimse mahkum edilmediğinden, tespit edilen insansız hava araçlarının en azından kısmen Rus gizli servis faaliyetlerine atfedilebileceği gerçeği şu ana kadar yalnızca işe yarayan bir hipotez. Ancak, Ukraynalı askerlere yönelik eğitim tedbirlerinin başında ve sonunda bu tür dikkat çekici drone uçuşları gözlemlendiğinden, MAD Başkanı Martina Rosenberg geçen sonbaharda “işlerin hangi yöne doğru gittiği nispeten açık” dedi.

Bundeswehr Mali'de sinyal bozucuları kullandı


2018 yılında Bundeswehr, Mali'deki operasyonlar sırasında dronlara karşı savunma yapmak için HP-47 efektör savunma bozucuyu satın aldı. Bundeswehr'e göre, diğer şeylerin yanı sıra, uzaktan kumanda için radyo sinyallerini ve video veya fotoğraf kamerası yoluyla görüntü aktarımı için iletim sinyallerini kesen parazit sinyalleri yayabilir. Bu, yaklaşan drone'ların durdurulmasına ve kontrollü bir şekilde inişe zorlanmasına olanak tanıyacak.

Bölge Komutanlığından geçen Aralık ayında gelen bir yazışmada şöyle deniyordu: 2Federal Savunma Bakanlığı, mevcut insansız hava aracı savunma sistemlerine ek olarak, yakın zamanda niceliksel ve her şeyden önce niteliksel genişleme için mümkün olan en kısa sürede ve bürokratik olmayan bir şekilde daha modern sistemler satın aldı. “

Bundeswehr ve polisin Kasım 2023'te tatbikatı


Birkaç gün önce Berlin, Brandenburg ve Saksonya-Anhalt federal polisi ile eyalet polisi, Brandenburg Lehnen'deki askeri eğitim alanında bir “drone savunma yeteneği gösterisi” için buluşmuştu. Edinilen bilgiye göre, çeşitli drone tespit ve savunma sistemlerinin etkisi ve olası kullanımları hakkındaydı.

“Bundeswehr'in tespit, insansız hava aracı savunması ve erişim güçleri ile polis” arasındaki etkileşim de başarıyla uygulandı. Ayrıca Bölge Komutanı Korgeneral André Bodemann ve Federal Polis Merkezi Başkanı Dieter Romann da hazır bulundu. Almanya'da ticari olarak satılan mini drone'ların kullanımına yalnızca cihazın kullanıcının görüş alanında olması durumunda izin veriliyor. Ancak küçük insansız uçan cismi uzaktan kumandadan kilometrelerce uzağa uçurmak teknik olarak mümkün. Kameralı drone kullanan herkesin kayıt yaptırması gerekmektedir.


(mack)Haberin Sonu