Dünya Radyo Konferansı: AB, DVB-T2 için UHF bandını korumak istiyor

celeron

Global Mod
Global Mod
Halihazırda öncelikli olarak doğrusal televizyon programlarının (DVB-T2) karasal dijital iletimi ve profesyonel etkinlik teknolojisi bağlamında yerel radyo bağlantılarının işletilmesi için ayrılmış olan 470-694 MHz aralığındaki UHF bandı, kullanılmaya devam edilmelidir. yayıncılar tarafından tamamen kullanılabilir. Bu, en azından AB’nin, 20 Kasım – 15 Aralık tarihleri arasında Dubai’de gerçekleşecek olan Dünya Radyo Konferansı 2023’teki (WRC-23) son derece imrenilen “kültürel frekanslar” hakkındaki tartışmadaki tutumudur. Şu anda grubun mevcut kullanıcıları arasında yer alan organizatörler için kablosuz üretim ekipmanı sağlayıcıları ve etkinlik teknolojisi sektöründeki hizmet sağlayıcılar için işler daha da kötü görünüyor: Gelecekte frekanslarını mobil iletişimle paylaşmaları bekleniyor.

ReklamcılıkAB ülkeleri, Pazartesi günü tarım ve balıkçılıktan sorumlu bakanların katıldığı Konsey toplantısında, önceden üzerinde mutabakata varılan konuların 25’inci maddesi olarak kendi çizgilerini belirlediler. Pozisyon gizli olarak sınıflandırılmıştır. Öncelikle sanatçılar ve müzisyenler tarafından desteklenen ve örneğin radyo mikrofonları ve kulak içi sistemler için “parazitsiz frekans spektrumu”nu savunan SOS (Spektrumumuzu Koruyun) girişimi, artık üye devletlerin bu teknolojiden yana olduklarını duyurdu. karşılık gelen bir “ikincil” kullanmaya karar verdiniz. Bu, Brüksel çevrelerinden Haberler Online’dan gelen bilgilere karşılık geliyor.

“Kültür ve yayıncılık için UHF bandını kalıcı olarak güvence altına alın”


Bu ülkede, koalisyon anlaşmasında öngörülen trafik ışığı: “Kültür ve yayıncılık için UHF bandını kalıcı olarak güvence altına almak istiyoruz.” Federal Hükümet, AB Konseyi’ne sunduğu sunumda yine de medya danışmanlarının tavsiyelerine dayanarak UHF bandının çeşitli tescil ettirenler tarafından “ortak birincil” kullanım şeklinde ortak kullanımını savundu. Frekansların mobil iletişim ve kablosuz sahne teknolojisiyle paylaşılmasından yanaydı ve varlığın devamının garantisi yoktu. Buna ek olarak yerel yönetim, bu yelpazenin bir kısmını güvenlik görevlerine (BOS) sahip yetkililer ve kuruluşların yanı sıra Bundeswehr için de ücretsiz tutmak istiyordu. Ancak federal hükümet, Fransa, İtalya ve İspanya gibi antenli televizyonun hâlâ yaygın olduğu ülkelere karşı üstünlük sağlayamadı.

Brüksel’den Almanya’nın tek bir ağızdan konuşmadığı söylendi. Örneğin, tek tek federal eyaletler statükodaki hiçbir şeyi değiştirmemek için hararetli bir kampanya yürüttüler. AB’nin uzlaşmaya varması ve Dubai’de tek sesle konuşabilmesi önemli. WRC 23 sonuçta oryantasyonla ilgilidir. Müzakereler 2027 ve 2031’deki bir sonraki dünya radyo konferanslarında devam edecek. O zaman mobil iletişim potansiyel olarak daha büyük bir rol oynayabilir. Avrupa, Afrika, Rusya, komşuları ve Arap devletleriyle birlikte Dünya Radyo Konferansı’nda 1. Bölgenin bir parçasıdır. SOS’a göre bunun iki sektörü UHF bandının yeniden bölünmemesi taraftarı. Arap devletleri yalnızca 614 MHz’in üzerinde ortak birincil kullanım talep etti.

Teltarif uzman servisine göre, bu ülkede şu anda boş olduğu anlaşılan BOS için 800 MHz aralığında bir frekans bandının ayrılması konusunda düşünceler var. Muhtemelen perde arkasında böyle bir çözüm üzerinde çalışılıyor. Telafi etmek için, mobil ağ operatörlerine frekanslarını genişletme ve kendileri için maliyetli olacak yeni bir açık artırmadan vazgeçme sözü verildi. Bu, acil durum hizmetlerine hızlı veri iletimi için ihtiyaç duydukları “kendi ağını” sağlayacaktır. UHF bandını kullanan bir çözüm, yabancı yayınlara müdahale edilemeyeceğinden ve dolayısıyla devlet radyosunun kullanılması yalnızca Kassel çevresindeki muz şeklindeki bir alanda mümkün olacağından, son derece eksik olurdu. Geçen hafta Federal Ağ Ajansı, 800 MHz, 1,8 GHz ve 2,6 GHz civarındaki frekans blokları hakkında bir danışma başlattı.


(akşam)Haberin Sonu