Ekran Haftası: 8K dündü, şimdi 16K TV zamanı

celeron

New member
Çinli ekran uzmanı BOE, 30. doğum günü vesilesiyle, 110 inç 16K LCD de dahil olmak üzere Display Week sergi alanına pek çok şey getirdi. 2,80 metre diyagonal ve 132,7 milyon piksele sahip ekranda, ekrana çok yaklaştığınızda piksel yapısı fark edilmiyor bile. Ekran basılı gibi görünüyor.Yüksek çözünürlük sayesinde 16K ekranın piksel yapısı yakından bile görülemiyor.


(Resim: Ulrike Kuhlmann)Ancak, daha düşük piksel yoğunluklarında bile pikselleri makul bir izleme mesafesinden fark edemezsiniz. Bu bakımdan, bu kadar yüksek kararların anlamı sorusu haklılığını koruyor. 8K televizyonlarda zaten 30 milyondan fazla piksel var. Bugünlerde çoğu oturma odasında bulunan 4K TV’lerin dört katı çözünürlüğe sahipler. 16K için 8K çözünürlük her iki yönde de ikiye katlanır; 110 inç ekrandan elde edilen 160 dpi, 60 santimetrelik bir mesafeden izlenen bir monitör için de yeterli olacaktır.“DP” olarak işaretlenmiş 16 ayrı şerit, 16K ekrana görüntü içeriği sağlar.


(Resim: Ulrike Kuhlmann)Gösterilen TV’nin bir laboratuvar örneği olduğu zaten ekranın arkasına baktığınızda netleşiyor. Orada, 15.360 x 8.640 pikseli içerikle doldurmak için kaynaktan ekrana giden 16 video satırı var.c't Magazine'den daha fazlasıc't Magazine'den daha fazlası
(İngiltere)Haberin Sonu