En önemli proje yönetim aracı nedir ?

celeron

Global Mod
Global Mod
Proje Yonetimi Nedir?

Proje yonetimi, bir grup insann, onceden planlanms bir zamanda, belirli bir hedefe ulasmak icin ortak cabay iceren, kstl kaynaklarla gerceklestirilen bir faaliyet olarak tanmlanmaktadr. Proje yonetimi, bir girisimin basarsnn saglanmasna yardmc olmak icin gerekli olan her seyi dusunerek, bir plana gore calsmay gerektirir. Proje yonetimi, bir girisimin basarsnn saglanmas icin gerekli olan kaynaklarn (insan kaynaklar, finansal kaynaklar, teknolojik kaynaklar vb.) dogru kullanmn, zamanlamay ve riskleri yonetmeyi icerir.

En Onemli Proje Yonetim Arac: Gantt Cizelgesi

Proje yonetimi, cesitli araclarn kullanmyla gerceklestirilir. Bunlardan biri, Gantt cizelgesidir. Gantt cizelgesi, bir proje yoneticisinin projenin zamanlamasn ve calsma aracn kolayca takip etmesini saglayan bir aractr. Gantt cizelgesi, projenin baslangc ve bitis tarihini, projenin yukumluluklerini ve proje icin gerekli kaynaklarn ne zaman kullanlacagn gosteren bir zaman cizelgesidir. Gantt cizelgesi, cesitli isciliklerin zamanlamasnn kolayca takip edilmesini ve kaynaklarn butce ve zaman cercevesinde dogru sekilde kullanlmasn saglayan onemli bir proje yonetim aracdr.

Gantt Cizelgesi Nasl Kullanlr?

Gantt cizelgesi, proje baslamadan once planlanmaldr. Projenin her bir parcas, Gantt cizelgesinde zaman cizelgesi olarak gosterilmelidir. Gantt cizelgesi, projenin her bir parcasnn hangi srayla gerceklesecegine, bu parcalarn ne zaman tamamlanmas gerektigine, kullanlan kaynaklarn ne zaman kullanlacagna ve calsmalarn ne zaman degerlendirilecegine dair detaylar icermelidir. Gantt cizelgesi, projenin basars icin gerekli olan her seye dikkat edilerek duzenlenmelidir.

Gantt Cizelgesinin Faydalar

Gantt cizelgesi, projeyi basaryla tamamlamak icin proje yoneticileri tarafndan kullanlan onemli bir proje yonetim aracdr. Gantt cizelgesi, projenin zaman cizelgesini kolayca takip etmeyi saglar.