Fidi Toscana devri, hissedar bankalarla ortak satış sözleşmesi imzalandı

Samuag

New member
Fidi Toscana’nın kontrol paketinin satışı sürecinde dönüm noktası. Bölge ile hissedar bankalar arasında önerilen ortak satış anlaşmasının onaylanmasına ilişkin kararın bölge meclisinde onaylanmasının ardından anlaşma imzalandı. Kararda, Bölge tarafından satılacak hisseler ve bölgesel ilgi beyanı çağrısına yanıt veren dört kişiye yönelik davet mektubunun temel unsurları tanımlandı.

Toskana Bölgesi ekonomi ve turizmden sorumlu meclis üyesi Leonardo Marras, “Ortak bankaların imzalarını topladık” yorumunu yaptı, artık Fidi’nin kontrol paketinin devredilmesi süreci önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Yeni çoğunluk özel hissedarın belirlenmesiyle 2024’ün ilk yarısında tamamlanması gereken zorlu ve hassas bir yolculuk. Bölge’nin tüm operasyonu kontrol altında tuttuğunu ve azınlık hissedarların çoğunu dahil etmeyi başardığının altını çizmek isterim. Bu hiç de açık olmayan bir sonuç ve bunun için bize sundukları katkılar ve kullanılabilirlik için tüm sigorta üyelerine teşekkür etmek istiyoruz.”

Bölge, sahneyi terk etmeyecek, ancak Fidi’nin temel kararlarını etkileyebilme konusunda önemli ve belirleyici payını koruyacaktır. Şimdi bir sonraki adım, Temmuz 2022 çağrısına yanıt veren dört konuya resmi davet mektubunu göndermek. Bunların Finpromoter, Italia Comfidi, Artigiancredito, Intek-Kme olduğunu hatırlatırız.

Hisselerin yüzde 49,4’ünü elinde bulunduran Bölge, şirketin olağanüstü toplantı nisabı açısından önemli bir kontrol payı olan yüzde 35’lik hisseyi korumak için yaklaşık yüzde 14’ünü satacak. Özel hissedarlar ise %48’in üzerindeki hisselerin tamamının devrini kabul ediyor. Sonuç olarak yeni ortağa devredilecek toplam pay yaklaşık %62 olacaktır.

Ortak Satış Anlaşmasını imzalayan diğer hissedarlar şunlardır: Banca Monte dei Paschi di Siena, Intesa Sanpaolo, Banca Nazionale del Lavoro, Banco BPM, Credit Agrocole Italia, BPER Banca, Banca Popolare di Vicenza, Banca Popolare di Cortona, Banca Popolare Ethics , Confindustria Toscana, Ance Toscana.