Fidye yazılımı saldırısı: Suçlular Orta Frankonya'daki kliniklerden veri çalıyor

celeron

Global Mod
Global Mod
Birkaç gün önce kimliği belirsiz kişiler Orta Frankonya'daki bölge kliniklerinin BT altyapısına fidye yazılımı saldırısı düzenledi. Veriler özel olarak şifrelendi ve bazı sistemlerin ağla bağlantısı kesildi. Hastane operasyon yönetimi derhal sorumlu bakanlıkları, yetkilileri ve veri koruma görevlilerini bilgilendirdi. Hasarın kesin boyutu hala belirsiz ancak kişisel ve şirket içi veriler geri çekildi.

ReklamcılıkSaldırının Cumartesi sabahı öğrenilmesinden bu yana, bir kriz ekibi olayı araştırmak için polis ve savcılıkla birlikte çalışıyor. Dahili ve harici BT güvenliği uzmanları da sürece dahil olur. BT saldırısına rağmen hastaların ve çalışanların bakımı ve korunması acil durum planları aracılığıyla güvence altına alınmaktadır. “Ancak hacker saldırısı uzun vadede kliniklerdeki süreçleri sekteye uğratıyor. Bu nedenle klinikler güvenlik nedeniyle acil bakımdan çekilmiştir” diyor bölge kliniklerinden yapılan basın açıklamasında.

Erişilebilirlik kesintiye uğradı


Orta Frankonya'daki bölge kliniklerinin konumlarına şu anda yalnızca telefonla ulaşılabilir. Ansbach Bölge Hastanesi'ne 0981/4653-0 numaralı kapıdan, Frankenalb Kliniği Engelthal'e ise 09158/926-0 numaralı telefondan ulaşılabilir. Klinikum am Europakanal Erlangen'e ve Roth Psikiyatri Enstitüsü Polikliniğine şu anda telefonla ulaşılamıyor.


(mack)Haberin Sonu