Fransız rekabet otoritesi Nvidia’nın yerel ofislerine baskın düzenledi

celeron

Global Mod
Global Mod
Fransız rekabet otoritesi bu hafta resmi olarak adı açıklanmayan bir şirketin yerel ofislerine “grafik kartı sektöründe rekabete aykırı uygulamalar” yaptığından şüphelenilen bir baskın düzenledi. Bir yargıç baskını onayladı ancak antitröst kurumu henüz herhangi bir ihlal olmadığını söylüyor. Bunu ancak soruşturma gösterebilir. Basında çıkan haberlerde, soruşturmanın hedefinin Nvidia olduğu belirtiliyor.

Reklamcılık



Habersiz denetim şafak vakti gerçekleştirildi ancak Fransız rekabet kurumu ayrıntılı bilgi vermedi. Tipik olarak bu tür eylemler arasında tesislerin aranması, fiziksel ve dijital materyallere el konulması ve işe gelen çalışanların sorgulanması yer alıyor.

Antitröst yetkilisi, baskının bulut sektöründeki rekabete yönelik soruşturmanın bir parçası olduğunu açıkladı. İlgili şirket veya iş uygulamaları hakkında daha fazla bilgi bulunmuyor ve kurum herhangi bir bilgi vermek istemiyor. Ancak Wall Street Journal’ın haberine göre süreci bilen kişiler, baskının Nvidia’nın ofislerinde gerçekleştirildiğini söyledi. Fransız ekonomi dergisi Challenges da soruşturma altındaki şirket olarak Nvidia’yı belirtiyor. Nvidia’nın kendisi yorum yapmaktan kaçındı.

Nvidia yapay zeka çiplerinde pazar lideri


Bulut işi şu anda veri merkezlerinin bilgi işlem kapasitesini diğer şirket ve kurumlara kiralayan Amazon, Microsoft ve Google tarafından yönetiliyor. Yapay zekadaki mevcut patlama nedeniyle, yapay zeka yöntemlerini hızlı bir şekilde işlemeye yönelik çipler yüksek talep görüyor. Nvidia bu alanda açık ara pazar lideri çünkü burada grafik kartları ve özel GPU hızlandırıcılar gerekiyor.

H100 GPU’larla Nvidia’nın çok aranan bir yapay zeka hızlandırıcısı sunuluyor. Bu yılın başlarında Microsoft, mevcut bir süper bilgisayarın eşdeğerini oluşturmak amacıyla yapay zeka örnekleri için binlerce Nvidia H100 GPU satın aldı. Sadece iki ay sonra Google, yapay zeka eğitimi için on binlerce H100 GPU’ya sahip en iyi 2 süper bilgisayarı oluşturacağını duyurdu. Dolayısıyla Nvidia’nın yapay zeka çipleri alanında yüzde 80 ila 90 pazar payına sahip olduğunun söylenmesi sürpriz değil.

Fransa’nın bulut hızlandırıcısı Nvidia


Nvidia’nın H100 GPU’ları Fransa’da da talep görüyor. Daha bu hafta, Fransız internet servis sağlayıcıları ve telekomünikasyon sağlayıcıları Iliad ve OVH, veri merkezlerine H100 GPU’lar kurmayı planladıklarını duyurdu. Bu muhtemelen Fransız rekabet otoritesinin Nvidia’ya yönelik soruşturmasını tetikleyen etkenlerden biri olacak.

Fransız antitröst otoritesi tarafından Haziran ayı sonunda yayınlanan bir raporda, yapay zeka kullanımının artmasının bulut hizmetlerine olan talebin artmasına yol açacağı belirtiliyor. Nvidia’nın ismi yine belirtilmiyor ancak rekabet gözlemcilerinin, yerleşik oyuncuların yeni bulut teknolojilerine dayalı daha küçük veya yeni oyuncuların gelişimini engellememesini sağlamaları gerekiyor.


(fds)



Haberin Sonu