G20 toplantısında: Von der Leyen, Dünya Yapay Zeka Konseyi’ni önerdi

celeron

Global Mod
Global Mod
Yapay zekanın (AI) oluşturduğu tehlikeleri göz önünde bulunduran AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni bir küresel danışma organının kurulmasını önerdi. Deutsche Pazar günü Hindistan’ın önde gelen sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerinin katıldığı G20 zirvesinin sonunda yaptığı açıklamada, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’ne (IPCC) benzer bir organın toplumsal risklerin yanı sıra teknolojinin olası faydalarıyla da ilgilenebileceğini söyledi. . Avrupa, ortaklarıyla birlikte küresel bir düzenleyici çerçeve geliştirmelidir.

ReklamcılıkAB, ortaklarıyla birlikte bir çerçeve tanımlamalı


Von der Leyen, “Önemli soru, hızla gelişen teknolojiyi nasıl kullandığımızdır” dedi. Yapay zeka mucitlerinin ve geliştiricilerinin bile politikacılardan düzenleme talep etmeleri anlamlıdır.

Yapay zekanın olası tehlikeleri aylardır dünya çapında yoğun tartışmalara konu oluyor. Microsoft’un da hissesine sahip olduğu OpenAI şirketinin metin botu ChatGPT, kamuoyunun büyük ilgisini çekiyor. Sistem bazen şaşırtıcı derecede hedefe yönelik cevaplar veriyor ama aynı zamanda saçma sapan sonuçlar da veriyor ve bazen de bu yaratıcılığı etiketlemeden mahkeme kararları uyduruyor. Metin açıklamalarına dayalı görüntüler üreten veya gerçek insanlara tamamen benzeyen görüntü veya ses materyali şablonlarından yeni çıktılar oluşturan üretken yapay zeka durumunda, yanlış bilgi üretme ve yayma riskinin özellikle yüksek olduğu değerlendiriliyor.


Önerilen editoryal içerikOnayınız doğrultusunda harici bir anket (Opinary GmbH) buraya yüklenecektir.Anketleri her zaman yükle

Anketi şimdi yükle
Tesla patronu Elon Musk ve Apple kurucu ortağı Steve Wozniak gibi bir dizi teknoloji ünlüsü, Mart ayında güçlü yapay zekanın geliştirilmesi konusunda en az altı aylık bir moratoryum teklifinde bulundu. O zamanlar bunun, sektöre yapay zekanın geliştirilmesi için güvenlik standartlarını belirlemesi ve en riskli yapay zeka teknolojilerinden gelebilecek olası zararları önlemesi için zaman vermesi gerektiği söylenmişti. Yapay zekayı (AI Yasası) düzenlemek için AB’de hazırlıklar halihazırda devam etmektedir; ABD’li teknoloji şirketleri zaten bu kuralları kabul ettiklerini sinyalini verdiler.


(tiw)Haberin Sonu